Arama motorlarında her gün milyonlarca arama yapılıyor. Kullanıcıların web sitenize ulaşması ve ürün/hizmetlerinizi görüntülemesi için arama motorlarında görünür olmanız gerekiyor. Arama motorlarında daha görünür olmak için markalar SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları yapıyor. Peki SEO nedir? Arama Motoru Optimizasyonu neden gereklidir? SEO nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevabı makalenin devamında.

SEO Nedir

SEO Nedir?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu, Search Engine Optimization ifadesinin kısaltmasıdır. Basitçe ifade edecek olursak SEO web sitelerin arama motorları için yaptıkları iyileştirme çalışmalarının toplamıdır diyebiliriz. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yaparak web sitenizin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yapılan SEO çalışmaları web sitenizin Google, Yandex, Bing vs. gibi arama motorlarındaki değerini artıracak ve sonuç olarak web site ziyaretçi sayınız da artacaktır. SEO çalışmaları sizin organik aramalarda üste çıkmanızı sağlayacaktır. SEO çalışmaları ile sitenizin arama motorlarında üst sıralara taşınması müşterilerinizde pozitif bir algı oluşturacak ve güven yaratacaktır. Bu da sitenize gelen trafiğin artmasına ve sonuç olarak da daha fazla ürün/hizmet satışına sebep olacaktır. Kısacası, SEO çalışmaları marka bilinirliği, satışların artması, müşteri sadakati gibi birçok konuda dolaylı yoldan etkili olmaktadır.

Başarılı SEO çalışmaları yapmak için bu işin uzmanlarından destek almanız gerekiyor. Yanlış uygulamalar negatif SEO’ya neden olabilir ve bu da arama motoru sonuçlarında gerilemenizle sonuçlanabilir. Negatif SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile elde ettiğiniz başarının yanlış yöntemlerin ve tekniklerin kullanımı ile kaybedilmesidir. Birçok yanlış yöntem negatif SEO çalışması olarak tanımlanabilir. Bunlardan en çok yapılanları inceleyelim.

Fazla Anahtar Kelime Kullanımı

Google bir konu ile ilgili ulaşılan sayfada aynı anahtar kelimenin aşırı kullanımını negatif olarak kabul eder. Fazla anahtar kelime kullanımı web sayfanızın alt sıralara düşmesine sebep olur. Bu sebepten de anahtar kelime kullanım oranına dikkat etmeniz gerekiyor.

Özgün Olmayan İçerik

Google içeriğinizin özgün olmasını talep etmektedir. İçeriğiniz daha önce yazılan bir içeriğin tekrarı ise Google sizin yerinize sıralamada özgün olan içeriği öne çıkaracak ve sizin sıralamadaki yeriniz gerileyecektir.

Backlink Satın Alımları

Google satın alınmış backlinkleri fark ediyor ve negatif olarak kabul ediyor. Backlink kullanımı diğer başarılı SEO çalışmalarınızı da olumsuz etkileyecek ve sıralamanızı düşürecektir.

Fazla Reklam Alanı

Web siteniz içerisinde reklam yayınlayabilirsiniz ama bu reklamların reklam için belirtilen alanlarda olmasına ve fazla olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Fazla reklam kullanımı Google tarafından negatif algılanacaktır.

Genel olarak, SEO çalışmalarınızın etkili olması için birçok dijital pazarlama yöntem ve tekniklerini bir arada kullanmanız gerekmektedir. Bu çalışmalar ücretli veya ücretsiz şekilde yapılabilir. Dijital pazarlama yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: https://www.olgusengul.com/dijital-pazarlama-nedir-nasil-uzman-olunur

Dijital pazarlama yöntemlerini uygularken aşırıya kaçmaktan ve kalitesiz uygulamalardan kaçınmanız gerekiyor. Organik olarak Google’da üst sıralara çıkmak için uzun vadeli bir SEO stratejisi hazırlamanız ve dikkatli şekilde her adımı uygulamanız gerekiyor. SEO çalışmalarının uzun soluklu çalışmalar olduğunu ve kısa vadede etkili sonuçlar doğurmayacağını bilmeniz gerekiyor.

SEO nasıl yapılır

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarını olabildiğince doğal yöntemlerle yapmanız gerekmektedir. Siteniz kullanıcılar tarafından ne kadar çok tıklanır ve görüntülenirse Google’da sitenizin bilinirliği de o kadar artacaktır. Google sıralama değerlendirmesini sitenizin ziyaretçi artışı, link paylaşımları, sosyal medya paylaşımları vs. gibi verilere göre yapmaktadır. Siteniz kullanıcılar tarafından ne kadar çok ziyaret edilir ve paylaşılırsa daha üst sıralarda görünme şansı artacaktır. Farklı kanallardan sitenize yönlendirmelerin olması bu süreci olumlu etkileyecektir.

SEO çalışmalarında olabildiğince doğal olmaya çalışın. Doğal çalışmalar sizin dışınızda yapılan çalışmalardır. Örneğin web sitenizin kullanıcılar tarafından paylaşılması, başka web siteler tarafından kaynak olarak gösterilmesi gibi işlemler doğal SEO çalışmaları olmaktadır. Sizin tarafınızdan yapılan bu tarz çalışmaların da kullanıcılar tarafından yapılıyor gibi gösterilmesi gerekiyor. Burada uygulamanız gereken yöntem olabildiğince çeşitli içerikler paylaşmak olmalıdır. Tek bir elden yapılan çalışmalar doğal görünmeyecek ve kalıcı bir etki sağlamayacaktır.

SEO çalışmalarını Site İçi SEO çalışmaları ve Site Dışı SEO çalışmaları olarak iki ana gruba ayırabiliriz.

Site İçi SEO Çalışmaları

Site içi SEO çalışmaları sitenizin içinde gerçekleştirdiğiniz optimizasyon çalışmaları olmaktadır. Site içi çalışmalar SEO çalışmalarından en önceliklisi diyebiliriz. Web sitenize arama sonuçları üzerinden gelen kullanıcılara iyi bir deneyim ve kaliteli içerik sunmanız sitede geçirilen zamanı artıracak ve sıralamanıza olumlu etki edecektir. Site içerisinde optimizasyon için dikkat etmeniz gereken bir sıra kurallar vardır.

 • Kaliteli İçerikler – Sitenizdeki içeriklerin özgün ve kaliteli olması gerekiyor. Bu içeriklerin kopyalanmış veya yetersiz olması negatif etki sağlayacaktır. Web sitenizde fazla içerik yerine kullanıcıların işine yarayacak faydalı içeriklerin olmasına özen gösterin.
 • Konu Başlıkları ve Açıklamaları – Site içerisindeki yazıların konu başlıklarının ve meta açıklamalarının özgün ve etkili olması sıralamada daha üst sıralara çıkmanıza sebep olacaktır.
 • Web Site Linkleri – Site içerisinde hangi sayfaların daha çok görüntülenmesini istiyorsanız bu sayfalara link vererek daha üst sıralarda görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Doğru Anahtar Kelime Kullanımı – İçeriklerinizi hazırlarken kullanıcılar tarafından daha çok aranan kelimeleri anahtar kelimeler olarak belirlemeniz ve kullanmanız sıralamada öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu kelimeleri anahtar kelime arama hacimlerini inceleyerek seçebilirsiniz.

Site Dışı SEO Çalışmaları

Site dışı SEO çalışmaları sizin siteniz dışında yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Bu çalışmalar backlinklere dayalı olarak yapılıyor. Sitenizle ilgili forumlarda, bloglarda, başka sitelerde yer verilen tanıtım içerikleri, sosyal medya hesaplarında web sitenizin paylaşılması, önerilmesi gibi çalışmalar backlink çalışmalarıdır. Bu çalışmaları yapmadan önce rakiplerinizin backlink çalışmalarını inceleyip daha sonra kendi çalışmalarınızı yapmanız daha verimli olacaktır. En çok doğal ve farklı otorite sitelerden backlinke sahip olan hangi web sitesi ise üst sırada da onun görünmesi muhtemeldir. Burada dikkatli olmanız gereken iki ana konu vardır. Öncelikle zararlı backlinklerden uzak durmanız gerekiyor. Kaliteli sitelerden backlink almaya özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca doğal olmayan backlinkler de web sitenizi ve sıralamanızı kötü etkileyecektir. Bu sebepten de backlink satın almak yerine bu çalışmaları doğru bir strateji belirleyerek kendiniz yapmanız daha iyi olacaktır.

SEO çalışmaları yaparken sadece backlinklere ve site içi çalışmalara değil aynı zamanda kullanıcı deneyimi faktörüne de odaklanmanız gerekiyor. Sitenizin kullanıcılar için kolay kullanılabilir olması, görsel ve videoların kaliteli olması, web sitesinin mobil uyumlu olması, sayfaların hızlı açılması gibi detaylar kullanıcı deneyimini etkileyecektir. Yaptığınız SEO çalışmalarının boşa gitmemesi için bu detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Web sitenizde geçirilen zaman, tıklanan sayfa sayısı, hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi detaylar arama motorundaki sıralamanızda etkili olmaktadır.

SEO neden önemlidir

SEO Neden Önemlidir?

SEO çalışmaları uzun vadede birçok pazarlama çalışmasından daha fazla fayda sağlamaktadır. Doğru bir strateji ile hazırlanmış SEO çalışmaları web sitenize ürün ve servislerinizle ilgili kullanıcı çekerek bilinirliğinizi artıracak ve yatırım getirisi sağlayacaktır. Arama motorlarında üst sıralarda görünmeniz önemlidir. 2018 internet kullanıcılarının davranış verilerine bakacak olursak:

 • Çevrimiçi deneyimlerin %93’ü arama motoru ile başlıyor
 • Kullanıcıların %70’i organik sonuçlara tıklıyor
 • Kullanıcıların %75’i arama sonuçlarında 1. sayfadan sonrasına bakmıyor
 • Tıklamaların %91’ini ilk sayfa sonuçları, %61’ini ilk 3 arama sonucu alıyor
 • İlk organik arama sonucu genelde tıklamaların %33’nü alıyor

SEO inforgrafik

Bu veriler arama motorlarında neden organik olarak ilk sıralarda olmanız gerektiğini çok açık şekilde ortaya koyuyor. SEO ile ilgili bu ve diğer istatistiklere linkten ulaşabilirsiniz: www.sammrat.com/infographics SEO neden önemlidir sorusunun birden çok cevabı var. Markanızın için SEO’nun neden önemli olduğuna ve ne gibi faydalar sağladığına bakalım.

Marka Bilinirliğinizi Artırır

Kullanıcılar herhangi bir konu ile ilgili farklı anahtar kelimelerle aramalar yapabiliyor. Bu anahtar kelimelerden markanızı ifade eden kelimeler ve kelime öbekleri için SEO çalışması yapmanız durumunda kullanıcılar her arama yaptıklarında sizin web sitenize ulaşacaklardır. Bu tıklamalar sonucunda web siteniz arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmaya başlayacaktır.

Müşteri Sadakati ve Güvenirliğini Artırır

Kullanıcılar bazen bilinçli bazen de bilinçsiz olarak Google aramalarında üst sırada çıkan markalara daha çok güven duymaktadır. Google web sitenizi ilk sırada öneriyor ise aradıkları konu ile daha çok alakalı olduğunu ve kaliteli olduğu algısına kapılıyorlar. Bir bakıma haklılar diyebiliriz. İçerikleriniz kaliteliyse ve arama kelimesine uygun ise planlı bir SEO çalışması yapıyorsanız web siteniz organik olarak üst sıralarda çıkacaktır. Bir süre sonra bu konuda güvenilir bir kaynak olduğunuzu bildikleri için kullanıcılar sitenize gelecek ve trafik artacaktır. Sonuç olarak SEO çalışması hem kullanıcıların güvenini artıracak hem de satışlarınızı.

Web Site Trafiğini Artırır

SEO çalışmaları sonucunda web site ziyaretçilerinizin sayısı artar. Tek başına web site trafiği tabi ki size kazanç sağlamaz ama uzun vadede bakıldığında sitenize gelen kullanıcıların müşteriye dönüşme olasılığı yüksek olacaktır. Burada web sitenizin hızlı açılması, kullanıcı deneyiminin iyi olması, içeriklerinizin kaliteli olması gibi etkenler önemli olacaktır.

Klasik Pazarlama Yöntemlerinden Daha Uygun ve Etkili Olabilir

Geleneksel pazarlama yöntemleri, TV ve radyo reklamları, Billboardlar, etkinlikler vs. gibi çalışmalar hem çok yüksek maliyetli olmakta hem de çoğu zaman beklenen etkiyi yaratmamaktadır. SEO çalışmaları doğru uygulandığı zaman uzun vadede istediğiniz sonuçları almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda geleneksel pazarlamadan daha uygun maliyetlerde yapılabilmektedir.

Hedef Kitleniz Hakkında Detaylı Bilgi Sunar

SEO’nun web sitenize çektiği trafiği Google Analytics ve Google Search Console vasıtası ile analiz ederek çok net bilgilere ulaşabilirsiniz. Web sitenize gelen trafiğinin kaynağını, hangi günlerde ve saatlerde daha çok arama yapıldığını, kullandığı teknolojiyi, dili vs. gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların hangi kelimeleri aratarak sitenize ulaştığını öğrenerek çalışmalarınızı geliştirebilirsiniz.

Rakiplerinizden Geri Kalmazsınız

Rakipleriniz de sizin gibi daha fazla görünür olmak ve üst sıralarda yer almak için SEO çalışmaları yapacaktır. Rakiplerinizin çalışmalarını analiz ederek kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz. Rakiplerinizin bulunduğu yerlerde bulunarak, hatta onların bulunmadığı kaliteli sitelerde, bloglarda, sosyal medya hesaplarında da bulunarak onların önüne geçebilirsiniz.

Genel olarak SEO çalışmaları size birçok fayda sağlayacaktır. Büyük bütçelerle yapacağınız pazarlama çalışmalarından çok daha etkili olacak SEO çalışmaları uzun vadede en iyi yatırımlardan biridir diyebiliriz. SEO’nun size sağlayacağı faydalar:

 • Web siteniz üst sıralarda daha görünür olur
 • Web site ziyaretçi sayınız doğru orantılı olarak artar
 • Trafik arttığı için site dönüşümleri de artar
 • Marka bilinirliği oluşturmada en etkili yöntemlerden biridir
 • Hedef kitlenizde güven yaratır
 • Reklam performansınız yükselir

SEO Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

SEO Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları dikkatli ve planlı yapmanız gereken çalışmalardır. Yanlış uygulamalar sitenizin kazanımlarını da etkileyebilir ve sıralamada düşüş yaşamanıza sebep olabilir. Negatif SEO sonucunda uzun vadede web sitenizin Google tarafından cezalandırılması da mümkündür. Bu sebepten de doğru bir strateji uygulamanız ve işin uzmanları ile çalışmanız gerekiyor. Çalışmalara başlamadan önce web sitenizi analiz etmeli ve mevcut durumunu gözden geçirmelisiniz. Bu sayede tam olarak ne gibi çalışmalara ihtiyacınız olduğunu belirleyebilirsiniz. Sitenizin analizi dışında rakip analizi de önemli unsurdur. Rakiplerinizi doğru şekilde analiz ederek stratejinizi bu doğrultuda geliştirmeniz gerekiyor.

SEO’nun uygulanmasında dikkat etmeniz gereken konular vardır. Bu konularda dikkatli şekilde hareket etmeniz yaptığınız çalışmaların başarılı olmasını sağlayacaktır. SEO için 5 önemli unsur yazısını da inceleyebilirsiniz.

Web Site Hızı

Web sitenize Google vasıtası ile gelen kullanıcılar sitenize girdikleri zaman iyi bir deneyim yaşamalıdır. Bu sitenizde daha fazla zaman geçirilmesi ve dönüşüm almanız için çok önemlidir. Sitenizin yavaş açılması kötü deneyim sunacak ve kullanıcıların sitenizden hızlı şekilde ayrılmasına sebep olacaktır. Web sitede geçirilen zaman, hemen çıkma oranı, gezinilen sayfaların sayısı gibi metrikler önemli verilerdir. Sitenizin yavaş açılmasına birçok şey sebep olabilir. Bunlar kullandığınız görsel ve videoların büyük boyutta olması, yönlendirmelerin fazla olması, sunucunuzun performansının düşük olması gibi etkenler olabilir.

Web sitesi hızını ölçmek için Google’ın Pagespeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde sitenizin hızını ölçebilir, aynı zamanda yavaş ise neden yavaş olduğunu da öğrenebilirsiniz. Siteniz yavaş ise gerekli işlemleri gerçekleştirerek site hızını artırabilirsiniz:

 1. Sunucu hizmetinizi daha hızlı bir hizmetle değiştirebilirsiniz
 2. Header’da gerekli düzenlemelerle hızı artırabilirsiniz
 3. HTML, CSS gibi kaynakları küçültebilirsiniz
 4. Büyük boyutlu dosyaları sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırabilirsiniz
 5. Görselleri JPG. veya PNG olarak kullanabilirsiniz
 6. Yönlendirmelerin sayısını azaltabilirsiniz

Mobil Uyumluluk

Artık hemen herkes akıllı telefon kullanıyor ve mobil üzerinden aramalar yapıyor. Kullanıcıların mobil üzerinden Google aramaları ile sitenize ulaştığı zaman sitenizi masaüstü versiyondaki gibi net bir şekilde görmesi gerekiyor. Sitenizin mobil uyumlu olması SEO’yu pozitif etkileyerek ziyaretçi sayısını artıracak aynı zamanda sitenize gelen kullanıcılara daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacaktır. Siteniz mobil uyumlu değilse düzenlemeler yaparak mobil uyumlu hale getirmeniz gerekiyor. Web sitenin mobil uyumlu olması demek mobilde de masa üstünde olduğu gibi aynı içerikle görünmesi fakat mobil cihaz uyumlu şekilde sunulması demektir. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi Aracını kullanarak sitenizin mobil uyumluluğunu test edebilirsiniz.

Sitenizin mobilde de hızlı açılması ve iyi performans göstermesi için büyük dosyalar kullanmamanız, dosyaları sıkıştırmanız ve görsel video boyutlarını ayarlamanız yardımcı olacaktır. Mobil uyumlu sitede menülerin kısa ve öz olmasına, tüm sekmelere kolayca ulaşılabilmesine, ürünlerin görsel ve bilgilerinin büyütülebilir olmasına, web sitesi açılınca yakınlaştırma işlemine gerek kalmadan bilgilerin net şekilde görünmesine dikkat etmelisiniz.

Google Uyumlu URL

Web site URL’nizin yapısı Google link kurallarına uygun olmalıdır. Çok uzun URL adresleri Google tarafından pozitif karşılanmıyor ve sıralamanızı olumsuz etkiliyor. URL’lerin doğru olup olmadığını Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz. Kopyalanmış sayfaları ve Url’leri temizleyebilirsiniz.

Özgün Web Sitesi

Site içerisindeki metinlerin ve görsellerin özgün olması çok önemlidir. Google SEO çalışmalarında sitenizin tüm içeriklerini kontrol eder ve özgün olmayan kopya içerikleri negatif olarak algılar. Bu içerikler dolayısıyla üst sıralara çıkmanız engellenir ve uzun vadede çok fazla kopya içerik Google tarafından web sitenizin listelemeden kaldırılmasına (banlanmasına) kadar gidebilir.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

SEO çalışmalarının en önemli kısmı anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler kullanıcılar tarafından arama motorlarında aratılarak sitenize ulaşmalarını sağlayan kelime öbekleri, diğer bir deyişle arama terimleridir. Bu arama terimlerini doğru belirleyerek siteniz için bir anahtar kelime haritası çıkarmanız gerekiyor. Her sayfa hangi anahtar kelime ile uyumlu ise anahtar kelimenin o sayfada bulunması ve kullanıcıların kolayca sayfaya ulaşması sağlanmalıdır.

SEO çalışmaları doğru bir strateji ile ve işin uzmanları tarafından yapıldığı zaman uzun vadede markanız için daha fazla bilinirlik, daha fazla müşteri sadakati ve daha fazla satış ile sonuçlanacaktır.  Dijital pazarlama ve SEO ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak ve uzmanlaşmak için Olgu Şengül dijital pazarlama eğitimine katılabilirsiniz.