Sosyal medya pazarlama ile dijital pazarlama son dönemlerin en çok kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden biridir diyebiliriz. Bunun esas sebebi, sosyal medya pazarlama sayesinde müşteriyle birebir iletişim kurma şansının olması ve diğer pazarlama yöntemlerine oranla daha uygun maliyetlerde yapılabiliyor olmasıdır. Sosyal medya ile dijital pazarlama Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Google Plus, Linkedin gibi sosyal ağlar üzerinden geliştirilen stratejiler ve reklamlarla müşterilere ulaşmayı hedefleyen pazarlama faaliyetleridir.

Sosyal medya pazarlama ile dijital pazarlama

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal medya pazarlama, sosyal medya mecraları üzerinden müşterilere ulaşma, müşteri edinme, ürün ve hizmetleri tanıtma ve müşteri memnuniyeti sağlama gibi amaçlara hizmet eden pazarlama faaliyetlerinin tamamıdır. İnternet reklamcılığının alt kategorisi olan sosyal medya pazarlama, geleneksel yöntemlerden farklı olarak, hedef kitleye daha kolay ulaşması ve ölçülebilir olması sebebiyle tercih edilmektedir. Tüm dijital pazarlama konularını keşfetmek için Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal ağlar müşterilerle sürekli iletişim halinde olmanıza ve müşteriler tarafından gelen geri dönüşleri anlık olarak görmenize olanak tanıyor. Müşterilerin sosyal medya hesaplarınızda yaptığı yorumlar, beğeniler, size gönderdikleri mesajlar, ürün ve hizmetlerinizin müşteriler tarafından nasıl algılandığı konusunda size ışık tutacaktır. Bu geri bildirimler sayesinde müşterilerinizin memnuniyetini ölçebilir, nerelerde hata yaptığınızı, kendinizi nasıl geliştirmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlama sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşmanız da kolaylaşacaktır. İyi hazırlanmış içerik stratejisi sayesinde, reklam harcaması yapmadan da, potansiyel müşterilerinizin markanızı tanımasını ve ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin/takipçilerinizin içeriklerinizi arkadaş grubu ve çevresi ile paylaşması size bilinirlik olarak geri dönecektir. Hızlı sonuçlar elde edebileceğiniz bu yöntemle marka bilinirliğinizi ve itibarınızı kolayca artırabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması aynı zamanda rakiplerinizi yakından takip etmenize, ne gibi yenilikler, kampanyalar yaptıklarını görmenize, kolay yoldan rakip analizi yapmanıza da olanak tanıyor. Sosyal medya mecralarında rakip şirketlerin hesaplarını inceleyerek sektördeki yeniliklerden, yeni ürün ve hizmetlerden haberdar olabilirsiniz. Rakiplerinizden geri kalmamak için, hedef kitlenizin bulunduğu tüm sosyal medya mecralarını kullanmakta fayda vardır.

Neden Sosyal Medya Pazarlaması Yapmalısınız?

Neden Sosyal Medya Pazarlaması Yapmalısınız?

Sosyal medya mecraları hedef kitlenizle iletişim halinde olabildiğiniz en dinamik ortamdır. Müşteriler, anında iletişime geçebildiği, yorum ve şikayette bulunabildiği için sosyal medya mecraları üzerinden markalarla iletişime geçmeyi tercih ediyor. Bu da, doğru kullandığınız ve yönetebildiğiniz durumda size büyük kitlelere ulaşma ve memnuniyeti artırma şansı yaratıyor. Oluşan marka sadakati, markanızın gönüllü temsilcilerini de doğal bir sonuç olarak ortaya çıkarıyor.

Sosyal medya pazarlaması uygun maliyetlerle marka bilinirliğini artırmanıza, trafiğinizi artırmanıza, müşteri sadakati ve marka bilinci oluşturmanıza, potansiyel müşteri kitlenize ulaşmanıza olanak sağlayan, hızlı geri dönüş alabileceğiniz bir pazarlama platformudur. Sosyal medya mecraları üzerinden, diğer pazarlama yöntemlerinde olduğundan çok daha kolay ve hızlıca ürün ve hizmet tanıtımı yapabilir, aynı zamanda fiyat ve kampanya duyurularını anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hootsuite ve We Are Social ortak çalışması olan 2018 Dijital Raporu Türkiye’de yaklaşık 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu, ülke nüfusunun neredeyse %63’ü sosyal medya kullanıyor demektir ki, markalar açısından inanılmaz büyük ve potansiyel müşterileri barındıran bir kitle olmaktadır. Bu raporda aynı zamanda sosyal medya mecralarının hangilerinin daha çok tercih edildiğini de görebilirsiniz:

Türkiye’de sosyal medya kullanımıTürkiye’de Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya mecralarıTürkiye’de en çok kullanılan sosyal medya mecraları

Genel olarak neden sosyal medya pazarlama yapmalısınız sorusunun cevabını birkaç başlıkta verebiliriz.

Uygun Maliyetler

Sosyal medya mecralarında hesaplarınızı oluşturmanız ve içeriklerinizi paylaşmanız ücretsizdir. Doğru bir stratejiyle müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi ücretsizce tanıtabilirsiniz. Bunun dışında, sosyal medya reklam maliyetleri de, diğer internet reklamları ile karşılaştırıldığında daha uygun maliyette olmaktadır. Bu da, çok uygun maliyete trafiğinizi ve müşteri kitlenizi artırmanıza olanak sağlamaktadır.

Müşteri Memnuniyeti ve Sadakati

Sosyal medya mecraları müşteri sadakati yaratma açısından en uygun mecradır diyebiliriz. Müşterilerinizle kuracağınız karşılıklı ve daha kişisel iletişim, müşterilerinizin sosyal medya hesaplarında yorum ve mesajlarına cevap veren marka temsilcisi ile muhatap olması algısı, size müşteri sadakati ve müşteri memnuniyeti olarak geri dönecektir.

Daha Fazla Bilinirlik ve Trafik

Daha önce web sitenizden haberdar olmayan ve markanızı tanımayan insanlar da sizin hedef kitleniz ve potansiyel müşteriniz olabilir. Sosyal medya mecralarında oluşturduğunuz hesaplar, bu potansiyel kitleye ulaşmanız için en etkili yöntemdir.

Detaylı Hedefleme ile Reklam

Sosyal medya mecralarında reklam vermenin en iyi tarafı, detaylı hedefleme yapabiliyor olmanız. Hedef kitlenizi iyi tanıyorsanız veya hedeflemek istediğiniz kitlenin özelliklerini biliyorsanız, sosyal medya mecralarında detaylı hedefleme ile uygun fiyatlara reklam verebilirsiniz. Örneğin, facebook üzerinde reklam verirken, hedef kitlenizin kullandığı dili, yaşını, cinsiyetini, ilgi alanlarını, yıllık kazancını, alışveriş eğilimlerini vs. gibi kriterleri belirleyerek, reklamınızı bu özellikleri taşıyan kitleye gösterebilirsiniz.

Sosyal medya ile SEO

Sosyal medya aynı zamanda arama motoru optimizasyonuna yaptığı katkıyla da trafiğinizi artırmaya ve üst sıralara çıkmanıza yardımcı olmaktadır. Sosyal medya mecralarında yaptığınız paylaşımlara eklediğiniz web site linkleriniz, takipçilerinizin postlarınızı paylaşması, takipçi sayınız gibi etkenler, Google tarafından pozitif algılanmakta ve organik sıralamada size fayda sağlamaktadır.

Rakiplerin Takibi

Rakiplerinizin de sosyal medyada var olduğunu düşünecek olursanız, sosyal medya rakip analizinde de yardımınıza gelmektedir diyebiliriz. Rakiplerinizin sosyal medya hesapları üzerinden yayınladıkları içerikleri takip ederek, yeni ürün ve hizmetlerinden haberdar olabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Sosyal Medya Pazarlaması Stratejileri

Sosyal medya pazarlaması yapmak, sadece sosyal medya hesaplarını açmak ve içerik pazarlamakla sınırlı değildir. Markaların sosyal medyada düştüğü en büyük yanılgılardan biri de, beğeni ve takipçi sayısını artırma ve reklamlara tıklanma oranlarını artırma ile doğru bir pazarlama yaptıklarını düşünmesidir. Sosyal medyada pazarlama yapmak için öncelikle sosyal medya stratejisi belirlemeniz ve adım adım yol haritası çıkarmanız gerekmektedir. Sosyal medyada karşılaşacağınız krizleri yönetebilmek için, iyi bir kriz yönetimi planına da sahip olmalısınız. Genel olarak, sosyal medya pazarlaması stratejisini belirlerken, yapmanız gereken bazı eylemler vardır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Doğru sosyal medya kanalları seçmek, işin ilk ve en önemli adımlarından biridir. Sosyal medya kanallarını seçerken, hedef kitleniz hangi kanallarda daha çok zaman geçiriyor, nereden potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz gibi soruları cevaplamanız gerekiyor. Doğru belirlenmiş hedef kitle, hem içerik stratejisi, hem de sosyal medya reklamları konusunda başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, bir sonraki adım hedef belirlemek olacaktır. Öncelikle marka olarak neye ulaşmak istediğinize karar verin. Bu daha fazla takipçi, bilinirlik, yeni müşteriler, müşteri sadakati, yeni ürünlerin tanıtılması, web sitenizin trafiğini artırma gibi birçok şey olabilir. Bu hedefleri belirlerken dikkat etmeniz gereken konu hedeflerinizin spesifik, ölçülebilir ve gerçekçi olması, aynı zamanda da belirli bir zamanda hayata geçirilebilir olması olmalıdır.

Başarı Kriterleri Oluşturun

Verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürünlere göre, başarı ölçümü için belirli kriterler oluşturmanız gerekmektedir. Bu kriter ve metrikler yapılan işlerin takibini ve başarının ölçümlenmesini kolaylaştıracaktır. Bu kriterlere bazı örnekler verecek olursak;

  • Müşteri memnuniyeti
  • Erişim ve etkileşim
  • Trafikteki değişimler
  • Müşteri geri dönüşleri gibi kriterleri sayabiliriz.

Kriterleri belirlerken, ulaşmayı istediğiniz hedeflere yönelik olmasına dikkat edin.

Sosyal Medya Bütçesi Belirleyin

Belirlediğiniz sosyal medya stratejisini gerçekleştirmek için bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Sosyal medya mecralarında ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımı, marka bilinirliği, kampanyalar, yarışmalar ve çekilişleri de göz önünde bulundurarak reklam bütçesini aylık, 6 aylık ve yıllık bütçeler şeklinde belirleyebilirsiniz.

İçerik Stratejinizi Belirleyin

Sosyal medya stratejinizde en önemli adımlardan biri de, içerik stratejisini oluşturmaktır. Burada en dikkatli olmanız gereken detay, markanız genel olarak kullandığı dilden ve görsel tasarım hatlarından çok fazla kenara çıkmadan, mevcut müşterilerinizin de alıştığı bir dili kullanarak içerik stratejisi geliştirmek olacaktır. İçeriklerinizi müşterilerinize göre çeşitlendirebilirsiniz. En çok kullanılan içerik türlerine eğlenceli ve öğretici içerikler, kampanya ve çekilişler, yarışmalar, ürünler hakkında bilgilendirici içerikleri örnek gösterebiliriz.

Raporlama ve Analiz

Sosyal medya stratejinizi geliştirdikten ve adım adım uyguladıktan sonra, son adımda bu verileri analiz etmeniz gerekmektedir. Uyguladığınız strateji ve taktiklerin işe yarayıp yaramadığını, sosyal medya raporlarını analiz ederek görebilirsiniz. İçeriklerinize verilen tepkileri, müşterilerinizin geri dönüşlerini göz önünde bulundurarak stratejini değiştire ve geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Teknikleri

Sosyal Medya Pazarlama Teknikleri

Sosyal medya stratejinizi ve yol haritanızı belirledikten sonra sırada hangi teknikleri kullanacağınızı belirlemeniz geliyor. Farklı teknikler uygulayarak sosyal medya mecralarında pazarlama faaliyetlerinizi sürdürebilirsiniz. Bu teknikleri bir arada ve uyum içinde kullanarak etkili geri dönüşler alabilirsiniz. Uygulanan bazı tekniklerin detaylarını inceleyelim.

Sosyal Medya İçerik Pazarlaması

Sosyal medya içerik pazarlaması için bir strateji ve plan doğrultusunda ilerlemeniz hem işlerinizi kolaylaştıracak, hem de önünüzü görmenizde yardımcı olacak. İçerik planlamasını haftalık ve aylık olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. İçeriklerinizi hazırlarken kullanıcıların dikkatini çekecek, paylaşmalarına sebep olacak, etkileşimi artıracak kaliteli içerikler üretmeye özen gösterin. Aynı zamanda, içerikleriniz markanızın diline uygun şekilde olmalıdır. Özenle hazırlanmış kaliteli içerikler hedef kitlenizin de paylaşmasına, bunun sonucunda da viral bir etkileşime neden olacaktır. Bu tarz kaliteli ve çok etkileşimli içerikler sosyal medya mecralarının algoritmaları tarafından iyi karşılanır ve daha fazla kullanıcıya erişmesine katkı sağlar.

Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medya mecraları yeni ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için en uygun ortamdır. Sosyal medya kampanyaları için öncelikle tanıtacağınız ürün ya hizmeti kime ulaştırmak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Burada önemli nokta, kampanya fikrinizi detaylı şekilde planlamak ve doğru zamanda, doğru kişilere ulaştırmaktır. Kampanyanızın detaylarını belirledikten sonra, bir sonraki adım bütçenizi belirlemek olacak. Bütçeniz kampanyanızın yaygınlaşması ve istediğiniz kadar duyurabilmeniz için çok önemlidir. Sosyal medya kampanyalarınızı markanıza uygun olan, aktif olarak kullandığınız tüm mecralarda uygulamanız bütünleşik bir pazarlama kampanyası oluşturmanız açısından iyi olacaktır.

Sosyal Medya Analizi

Uyguladığınız tekniklerin ne kadar başarılı, ne kadar başarısız olduğunu görebilmek adına, raporlama ve analiz yapmanız önemlidir. Sosyal medya içeriklerinizin erişim ve etkileşim raporlarının karşılaştırılması, hangi içeriklerin daha başarılı olduğunu görmenizde yardımcı olacaktır. Sosyal medya reklamlarının sonuçlarını analiz etmek için her sosyal medya mecrasının kendi analiz sistemi vardır. Bu analizleri gözden geçirerek, aldığınız etkileşim ve dönüşüm başına ne kadar para harcadığınızı, hangi kampanyaların başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Sosyal Medya Mecralarının Kullanımı

Bildiğiniz gibi, bir çok sosyal medya mecrası vardır ve hepsinin kullanım şekli farklıdır. Markanız için tüm sosyal medya hesaplarını kullanmanıza gerek olmasa da, hedef kitlenizin olduğu ana mecraları kullanmanız gerekmektedir. Bu mecraları seçerken, hem marka olarak pazarladığınız ürün ve hizmeti, hem de hedef kitlenizi göz önünde bulundurarak tercih yapmanız gerekecektir. Örneğin, e-ticaret şirketiyseniz Facebook, Instagram gibi sosyal medya mecraları olmazsa olmazlarınızdan olmalıdır. B2B bir şirketseniz, Linkedin’i kullanmanız şart diyebiliriz. Kısaca hangi mecraları nasıl kullanacağınıza, neden kullanmanız gerektiğine bakalım.

Youtube ile Sosyal Medya Pazarlama

Bildiğiniz gibi, son dönemlerin yükselen içerik trendi video içerikler olmaktadır. Youtube ile sosyal medya pazarlama yapmanız, ürün ve hizmetlerinizin videolarını müşteri kitlenize ulaştırmanıza olanak sağlıyor. Markanızın youtube kanalını açarak, hem eğitici ve öğretici, hem de tanıtıcı video içeriklerle pazarlama faaliyetinde bulunabilirsiniz. Youtube video reklamlarını kullanarak, video içeriklerinizi daha büyük kitlelere ulaştırabilir, etkileşimi artırabilirsiniz. Youtube aynı zamanda en kolay viral yayılma mecrası olmaktadır. Doğru stratejiyle hazırlanan içeriklerinizi uygun bütçelerle tanıtarak, viral olarak da yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook ile Sosyal Medya Pazarlama

Günümüzde neredeyse herkesin facebook hesabı var. Bu kadar büyük bir kitle içerisinde mutlaka sizin hedef kitlenizin de olduğunu unutmayın. Facebook Türkiye’de de, özellikle mobil araçlar üzerinden en çok kullanılan sosyal medya mecrası olmaktadır. Facebook ile sosyal medya pazarlama yaparak büyük bir kitleye iyi hazırlanmış içerikler ve doğru stratejilerle ulaşmanız çok kolay. Şirketinizin Facebook sayfasını ve Facebook grubunu açabilir, aynı zamanda facebook pazar yerinde ürünlerinizi tanıtarak satabilirsiniz.

Facebook Reklamlarını kullanarak nokta atış hedefleme ile içeriklerinizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz. Facebook reklamları detaylı hedefleme yapmanıza ve daha uygun bütçelerle kampanyalar oluşturarak, ürün ve hizmetlerinizi pazarlamanıza olanak tanıyor.

Twitter ile Sosyal Medya Pazarlama

Twitter ile sosyal medya pazarlama yapacaksanız, iyi bir strateji belirlemeniz gerekmektedir. Twitter hem riskli, hem de iyi kullanıldığı zaman çok etkili bir sosyal pazarlama mecrasıdır. Twitter’da hedef kitlenizle anlık iletişim kurabilir, yeni ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz. Twitter’da en dikkatli olmanız gereken konu, kriz yönetimi olmalıdır.

Instagram ile Sosyal Medya Pazarlama

Instagram son dönemlerin en çok tercih edilen ve kullanılan sosyal medya mecralarının başında geliyor. Markanızın ürün ve hizmetlerini, özellikle genç kullanıcı kitlesine ulaştırmak için Instagram ile sosyal medya pazarlama birebir. Özellikle bloggerların ve influencerların markalarla birlikte yaptığı çalışma ve kampanyalar oldukça iyi sonuçlar göstermektedir. Instagram reklamları da, Facebook reklamları gibi detaylı hedefleme yaparak istediğiniz kullanıcı profiline ulaşmanıza olanak tanıyor.

Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal medya pazarlama sadece sosyal medya mecralarında hesap oluşturup, içerik paylaşmak demek değildir. İyi bir planlama yapıp, doğru stratejiyle ilerlemeniz oldukça önemlidir. Bu sebepten de, sosyal medya pazarlamanızı işinde uzman olan, dijital pazarlamaya hakim olan kişilere emanet etmeniz gerekmektedir. Sosyal medya pazarlaması için sosyal medya ajansı ile çalışabilir veya şirket bünyenizde sosyal medya uzmanı işe alabilirsiniz. Her iki durumda, hesaplarınızın ve reklamlarınızın yönetiminin doğru yapıldığına emin olmanız gerekiyor.

Sosyal medya pazarlama eğitimi hem sizin, hem de şirket bünyesindeki sosyal medya uzmanı elemanlarınızın işi ince ayrıntılarıyla öğrenmesi ve uygulayabilmesi için önemlidir. Bugüne kadar birçok şirkete dijital pazarlama ve sosyal medya danışmanlığı, aynı zamanda da dijital pazarlama eğitimi ve sosyal medya pazarlama eğitimi verdik. Sosyal Medya eğitimi almak istiyorsanız, eğitim içeriği ve detayları ile ilgili eğitim başvuru formunu doldurarak bilgi alabilirsiniz.
https://www.olgusengul.com/dijital-pazarlama-egitimi/