Dijital pazarlama eğitimi günümüzde alınması gereken önemli bir kurs durumuna geldi çünkü dijital pazarlama konusu son yıllarda hem işletmeler için satışlarını arttırmaya yönelik hayati öneme sahip bir araç haline geldi hem de kariyer yapanlar için süper bir kariyer fırsatı olarak ortaya çıktı. Piyasada artan bu yüksek taleple birlikte pek çok kişi ve kurum dijital pazarlama eğitimi vermeye başladı. Durum böyle olunca dijital pazarlama eğitimi, sosyal medya eğitimi ve e-ticaret eğitimi almak isteyenlerin karşısına bolca seçenek çıkıyor ve kişiler hangi eğitimi tercih edeceği noktasında kafa karışıklığı yaşayabiliyor.

Bu nedenle dijital pazarlama eğitimi seçerken dikkat etmeniz gereken 5 özelliği aşağıda sizin için listeliyorum. Keyifli okumalar.

1- Dijital pazarlama eğitimini veren kişinin kariyeri ve başarıları

dijital pazarlama kariyeri

Piyasada dijital pazarlama eğitimi veren pek çok kişi maalesef bu konuda pratik bilgiye sahip olmayan, konunun uygulaması konusunda fikri olmayan kişilerdir. Konunun başlıklarını ve ilgili konuların sadece neden önemli olduğunu bilen bu kişiler anlatımlarıyla konu başlıkları konusunda farkındalık yaratmakta ancak pratiğe dönük bilgi ve taktikler konusunda bilgi aktaramamaktadırlar. Bu nedenle daha önce dijital pazarlama eğitimlerine, sosyal medya eğitimlerine ve e-ticaret eğitimlerine katılmış kişilere sorarsanız çoğunun konunun önemini anladıklarını ve konu başlıklarını öğrendiklerini söylediklerini göreceksiniz. Bu da eğitim için ayrılan bütçe ve zamanın büyük ölçüde boşa gitmesine neden olmaktadır.

Peki dijital pazarlama eğitimini veren kişinin nasıl bir kariyere sahip olması beklenmelidir? Dijital pazarlama, sosyal medya ve e-ticaret eğitimi verecek kişi bu konularda daha önce büyük firmalarda çalışmış, bu aktiviteleri hem bizzat, hem ekibiyle hem de ajanslarla yönetmiş hem de bu konuları şuanda da uygulayan bir kişi olmalıdır. Örneğin dijital pazarlama eğitmeni Olgu Şengül Esse ve Generali gibi büyük firmalarda bu konuları ekibiyle, ajanslarla ve gerektiğinde bizzat yönetmiştir. Ve de bu firmalarda satışları kat kat arttırarak büyük başarılara imza atmıştır. Şuanda da kendi eğitim ve danışmanlık firması için dijital pazarlama uygulamalarını bilfiil yapmaktadır, bu nedenle sektördeki gelişmelerle ilgili anlık ve en güncel bilgilere sahiptir.

2- Eğitim programının kapsamı ve eğitimin içerdiği konular

dijital pazarlama konuları

Seçim için değerlendirdiğiniz dijital pazarlama kurslarının hangi alt başlıkları içerdiği de önemlidir. Eğitimin öncelikle büyük resme ve stratejiye odaklanması oldukça önemlidir. Çünkü büyük resmi anlamadan yapılacak çalışmalarda mutlaka temel eksikler olacaktır. Örneğin Olgu Şengül’ün eğitiminde Google Adwords, SEO, sosyal medya pazarlama , e-posta pazarlama, e-ticaret, web sitesi yönetimi ve Google Analytics ölçümleme gibi konulardan önce dijital pazarlamanın büyük resmi anlatılır. Hatta bundan da önce temel pazarlama iletişimi bilgileri verilmektedir. Çünkü pazarlama konusunu anlamadan dijital pazarlama çalışmaları yapmak temel eksiklere neden olmaktadır ve harcanan bütçeden alınan performansın kısıtlı kalmasına sebep olmaktadır.

3- Eğitime daha önce katılmış kursiyerlerin görüşleri

dijital pazarlama kursiyer gorusleri

Daha önce değerlendirdiğiniz dijital pazarlama eğitimine katılmış kursiyerlerin eğitimle ilgili verdiği görüşler de oldukça önemlidir. Bu görüşleri okuyarak eğitime katılanların gerçekten nasıl bir deneyim yaşadığını görebilirsiniz ve böylece eğitimin size uygunluğunu çok daha net bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ancak burda bir uyarı yapmam yerinde olacaktır. Maalesef piyasada insanları kandırmaya çalışan bazı dijital pazarlama eğitimi ve sosyal medya eğitimi veren firmalar eğitim tanıtım sayfalarına uydurma görüşler ekleyebilmektedirler. Bu nedenle eğitim tanıtım sayfasndaki görüşlerin yanı sıra eğitimle ilgili sosyal medyada kursiyerlerin yazdığı ve dolayısıyla gerçekliği kesin olan görüşerin de olması çok önemlidir. Örneğin Olgu Şengül’ün dijital pazarlama eğitimi için kendisinin Linkedin profilinde, Facebook sayfasında, Instagram sayfasında ve YouTube kanalında postların altında onlarca kursiyer yorumu vardır. Aşağıda bazı örnekleri görebilirsiniz, özellikle YouTube videosunun altındaki yorumlara mutlaka göz atın:

https://youtu.be/MDgNv0Zenhg
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6421746750834507776
https://www.facebook.com/olgusengulcom/photos/a.1054574844645813.1073741829.869374906499142/1204214609681835/
https://www.olgusengul.com/dijital-pazarlama-egitimi/

4- Dijital pazarlama kursu sırasında ve sonrasında öğrenimi destekleyen materyaller

uygulamali dijital pazarlama egitimi

Eğitimin direkt verilip akabinde kişilerin dağılması ve sadece altıkları notlarla yetinmeleri eğitimden alınacak verimi oldukça düşürecektir. Zira eğitimde anlatılan pek çok şey unutulabilir. Hatta bazıları not almayı sevmemektedir veya eğitmenin hızına yetişememektedir. Bu nedenle eğitimde eğitimi destekleyici materyallerin verilmesi çok önemlidir. Örneğin Olgu Şengül’ün eğitiminde hem kendisinin bizzat kaleme aldığı dijital pazarlama kitabı hediye edilmekte hem de eğitimden slideları ve hatta dijital pazarlama terimleri sözlüğü de içeren 30 sayfalık renkli baskı eğitim notları verilmektedir.

Diğer önemli bir konu dijital pazarlama eğitiminin kurs sonrası verilecek ek materyallerle uzun vadeli desteklenmesidir. Pek çok kurum bu konuda maalesef yetersiz ve eksik kalmaktadır. Mesela Olgu Şengül’ün eğitiminden sonra kursiyerlere 12 saat uzunluğunda video eğitime ücretsiz ve sınırsız üyelik haklkı verilmektedir. Bu videolarda sosyal medya reklamları (Facebook reklamları, Instagram reklamları, Linkedin reklamları, Twitter reklamları), Google Adwords reklamları (YouTube reklamları, görüntülü reklamlar ve Gmail reklamları dahil) ve Google Analytics kullanımı uygulamalı olarak detaylıca anlatılmaktadır. Böylece eğitimde pratik bilgilerin yanı sıra özellikle dijital pazarlama stratejisi geliştirme konusunda donanıma kavuşan kursiyerler eğitim akabinde konunun uygulamasına dair herşeyi öğrenmekte ve hiçbir konuyu gerek bilgi gerek uygulama olarak ıskalamamaktadır: www.udpegitimi.com

5- Dijital pazarlama eğitimi öncesi beklenen bilgi seviyesi

dijital-pazarlama-egitimi-seviyesi

Son olarak eğitim öncesi kursiyerlerden ne tür bir bilgi seviyesinde olduklarının beklendiği de önemlidir. Piyasadaki pek çok eğitim orta ve üst düzey bilgiye sahip kişilere yöneliktir. Yeni başlayanlar ve konuya dair neredeyse hiç bilgisi olmayan ancak konunun önemi konusunda bilinçli kişilere yönelik eğitim oldukça azdır. O nedenle özellikle dijital pazarlama, sosyal medya ve e-ticaret konularında öğrenmeye yeni başlayan bir kişi iseniz eğitimin ön bilgi gerektirmediği konusunda emin olmanız gerekmektedir. Olgu Şengül’ün eğitimi içerdiği çok özel pratik bilgilerle her seviyeden insana hitap etmekle birlikte, konuyu en temelden başlayarak anlattığından özellikle yeni başlayanlar için oldukça ideal bir dijital pazarlama kursudur.

Yukarıda listelenen unsurlara son bir ekleme olarak da şunu belirtmem yerinde olur. Piyasada pek çok eğitimi bir kişi değil pek çok kişi vermektedir. Bu da konuların dağılmasına ve birbirinden kopmasına, konuların havada kalmasına sebep olmaktadır. Halbuki dijital pazarlamada bütünlük ve konuların birbiriyle nasıl bağlantılı olduğunu anlamak çok önemlidir. Tek tek konuları öğrenmek yeterli değildir. O nedenle tercihen dijital pazarlama, sosyal medya ve e-ticaret konularının tüme hakim bir kişiden dijital pazarlama eğitimi almanız konuyu bütünsel olarak anlayabilmek ve parçaları bir araya getirebilmeniz açısından önemli ve doğru bir tercih olacaktır. Dolayısıyla aşağıdaki eğitimleri bir arada verebilecek bir eğitmen seçimi önemlidir.

Dijital pazarlama eğitimi

Dijital medya konusunda Google Adwords, SEO, e-posta pazarlama, görüntülü reklamlar, oyun reklamları gibi tüm alt başlıkları içermesinin yanı sıra reklam hazırlama teknikleri, web sitesi performans iyileştirmeleri, dönüşüm optimizasyonu gibi konuları da içine alan, dijital pazarlama iletişimi ile ilgili tüm konuyu bütünsel anlatan kurstur.

Sosyal medya eğitimi

Facebook, Instagram, YouTube, Linkedin, Twitter gibi sosyal medya platformlarının nasıl erişimi ve etkileşimi arttırmaya yönelik nasıl etkili yönetilmesi gerektiğini anlatan ve ayrıca sosyal medya platformlarında nasıl hedefleme ve reklam yapılabileceğini öğreten kurstur.

E-ticaret eğitimi

İnternet aracılığıyla yapılan ticaret anlamına gelen e-ticaret konusunda e-ticaret sitesinin nasıl olması gerektiğini, e-ticaret sitesinin nasıl yönetilmesi gerektiğini ve e-ticaret operasyonunda önemli konuları anlatan eğitimdir.

Olgu Şengül’den sosyal medya eğitimi, e-ticaret eğitimi ve dijital pazarlama eğitimi konularını bir arada öğrenmek için eğitime aşağıdaki linkten başvurabilir ve katılabilirsiniz.

https://www.olgusengul.com/dijital-pazarlama-egitimi/