İçerik pazarlama denince ‘Content is the King’ deyimini herhalde herkes duymuştur. Peki içerik neden kraldır? Bugün insanlar herhangi bir şeyi satın almadan önce çevrimiçi arama yapıyor. Bu aramalar sonucunda potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkabilmeniz için erişilebilir olmanız gerekiyor. Markanızı, ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılara ulaştırmak, tanıtmak için içerik pazarlama en iyi ve en uygun maliyetli yöntemlerden biridir. İçerik pazarlama aynı zamanda müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için güvenilir bir marka oluşturmanıza da olanak tanıyor. Tüm online pazarlama yöntemleri ile uyum içinde sürdürdüğünüz içerik pazarlama, uzun vadede markanıza müşteri sadakati ve bilinirlik olarak geri dönecektir.

İçerik Pazarlama

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama nedir sorusundan önce içerik nedir sorusunu cevaplayalım. İçerik; online ve dijital ortamlar aracılığıyla son kullanıcılara iletilen görsel ve işitsel mesajların tamamıdır. Bu mesajları farklı kanallardan yararlanarak son kullanıcılara iletebilir, markanızı tanıtabilirsiniz. İçerik pazarlama; markaların müşterilerinin ve potansiyel müşterilerinin zihninde yer etmek için hazırladığı içerikleri yeni nesil medya kanalları sayesinde dijital pazarlama ile pazarlamasıdır. İyi hazırlanmış içerik pazarlaması ile hedef kitlenizi müşterinize çevirmek oldukça kolaydır. Hedef kitlenizin ihtiyacı olan bilgileri sunarak, bu bilgiler sonucunda onları etkileyebilir, markanızın sadık müşterisi haline getirebilirsiniz. Ayrıca, yeni ürün ve hizmetlerinizin tanıtımında uygulayacağınız içerik pazarlaması ile mevcut olmayan bir talebi baştan oluşturabilirsiniz.

İçerik Pazarlama nedir

İçerik pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla oldukça etkilidir. Herhangi bir ürün veya hizmet ile ilgili hazırlayacağınız makale, video, görsel içerikler kullanıcıların daha fazla dikkatini çekecektir. Kullanıcı her zaman alacağı ürün/hizmet ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak ister. Bu bilgiyi doğru yerde, doğru zamanda ve doğru bir stratejiyle sunduğunuz zaman, bu kullanıcıların müşterinize dönüşmesi an meselesi olacaktır. İçerik pazarlama için neredeyse internet ortamındaki tüm mecraları uygun maliyetlerle kullanabiliyor olmanız, yeni ürün/hizmet tanıtımlarında pahalı medya satın alımlarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama farkları nelerdir sorusunun cevabı için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

İçerik pazarlama direkt olarak ürün satmanızı sağlamaz. Potansiyel müşterilerinizin dikkatini çeker ve maruz kaldıkları içerikler sonrasında satın alma davranışı sergilemeye iter. Bu satın alma doğal bir şekilde oluşur. Görseller, videolar, e-kitaplar, raporlar, haber bültenleri, blog yazıları, e-postalar, infografikler, canlı yayınlar, seminer vs. gibi tüm içerikler aslında farkında olmadan kullanıcıları satın almaya yönlendirir. İyi hazırlanmış içerik pazarlama stratejisi ile, uzun vadede tüm bu içerikler size satış olarak dönecektir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

Dijitalleşen dünyada artık geleneksel pazarlama yöntemleri de etkisini giderek kaybetmektedir. Artık insanlar aradıkları ürün ve hizmetlere online ortamlardan ulaşmaya, satın almadan önce detaylı bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Yeni nesil pazarlamada, hedef kitlenize ulaşmak için, bu hedef kitlenin olduğu her ortamda bulunmanız gerekiyor. İçerik pazarlaması bu bakımdan en etkili pazarlama yöntemidir. Hedef kitlenize direkt satış odaklı yaklaşmadan, aradıkları bilgileri iyi hazırlanmış içeriklerle sunarak onları potansiyel müşterilerinize çevirebilirsiniz. Hedef kitlenizle paylaşacağınız içeriklerin ne olduğu, nasıl sunulduğu ve hangi kanallardan sunulduğu çok önemlidir. Burada izlemeniz gereken yol, olabildiğince kaliteli ve doğru bilgi sunmaktır. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili müşteri odaklı içerikler paylaşmanız müşteri sadakati ve güveni oluşturacaktır.

İçerik pazarlaması neden önemlidir

İçerik pazarlaması neden önemlidir sorusunun birçok cevabı vardır. Öncelikle, içerik pazarlaması size tek taraflı değil, karşılıklı bir iletişim ortamı sunar. İçeriklerinize verilen tepkiler, yorumlar, yaklaşımlar ürün ve hizmetlerinizin nasıl karşılandığını ve algılandığını ortaya koyacaktır. İçerik pazarlaması marka/ürün odaklı değil, müşteri odaklıdır. Pazarladığınız içeriklerin, müşterilerinizde bu ürünlere karşı bir duygu oluşturması ve satış odaklı olmaması çok önemlidir.

Neden içerik pazarlaması yapmalısınız sorusunun cevabını ve içerik pazarlamasının önemini birkaç ana başlıkta toplayabiliriz.

Değişen Tüketici Davranışına Adapte Olmalısınız

Artık her şey online. İnsanlar satın alma davranışları sergilemeden önce, bilgi sahibi olmak için Google, Yandex vb. arama motorlarından bilgi almak için arama yapıyor. Artık reklam ve eski haberlere eskisi kadar önem vermiyorlar. Daha da kötüsü, reklam olduğunu anladıkları içeriklerden kaçmaya çalışıyorlar. Bu durumda, içerik pazarlama sizin en iyi pazarlama silahınız olacaktır. Kullanıcıların aradıkları bilgilerin önüne düşmesi için iyi bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili iyi hazırlanmış, güncel bilgiler, görseller, video içerikler onları farkında olmadan satın almaya itecektir. Arama motorları dışında sosyal medya mecraları da değişen tüketici davranışlarında etkili bir yere sahip. Markanızın sosyal medya mecralarında var olması ve içerik pazarlaması, bu mecralardaki potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

Geleneksel Pazarlama Yeterli Değil

 Artık geleneksel medya ve pazarlama yöntemleri eskisi kadar etkili olmamakta ve yetersiz kalmaktadır. Markanızla ilgili verdiğiniz gazete, dergi, açık hava reklamlarının etkisi yeni medyaya göre oldukça küçük kalmaktadır. Basılı malzemelerin dijital içeriklere oranla daha az okunduğu su götürmez bir gerçektir. Bu listeye televizyon ve radyo reklamlarının azalan etkisini de ekleyecek olursanız, içeriklerinizi yayınlamak için dijital ortamları neden tercih etmeniz gerektiğini açıkça görebilirsiniz.

Kaliteli ve Güncel İçerikler Daha Fazla ilgi Görüyor

Geleneksel medyayı hala kullanıyorsanız, içerik kalitesinin ve güncelliğinin dijital içerikler ile yarışamadığının farkındasınızdır. Örneğin, bir gazetede veya dergide reklam vermek veya bir makale yayınlamak istiyorsanız, haftalık yayınlar için medya satın alımı yapmanız gerekiyor. Online dünyada 1 hafta bir içeriğin eskimesi için yeterince uzun bir süredir. Ayrıca gazete ve dergi içeriklerinin belli başlı kriterlerde olması da tüm içeriklerin aynı şekilde algılanmasına, yeniliklerin çok da rahat yapılamamasına neden olmaktadır. İçerik pazarlaması size sosyal medya, web sitesi, bloglar, forumlar vs. mecralarda anlık içerikler yayınlama ve sürekli markanızı güncel tutma imkanı sağlıyor.

İçerik Pazarlama Daha Kolay ve Daha Ucuz

Geleneksel medyada herhangi bir reklam veya tanıtım için medya satın alımının ne kadar pahalı ve uzun bir süreç olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca, bu tanıtım ve reklamlarının sonuçlarının tam olarak ölçülebilir olmaması da cabası. Online ortamlarda hazırlayacağınız içeriklerin maliyeti ve harcayacağınız zaman bu rakamlarla karşılaştırıldığında çok düşük kalmaktadır. Web sitenizde ve blogunuzda yayınlayacağınız, sosyal medya hesaplarınızdan kullanıcılarla paylaşacağınız içeriklerin hazırlanma ve yayınlanma süreci de geleneksel pazarlamaya göre çok daha kolay olmaktadır. Şirket bünyenizde bulunduracağınız içerik pazarlama uzmanı, sosyal medya uzmanı ve dijital pazarlama uzmanı ile tüm mecralara uygun içerik pazarlaması yapabilirsiniz. Ayrıca, mevcut elemanlarınızın eğitim alarak kolayca bu konularda bilgi sahibi ve uzman olmasını da sağlayabilirsiniz. Sosyal medya eğitimi tüm süreci öğrenmenize ve uygulamanıza olanak tanıyor. Sosyal medya eğitimine link üzerinden başvuru yapabilirsiniz: Olgu Şengül ile Dijital Pazarlama Eğitimi

İçerik Pazarlama ile Potansiyel Müşterilerinize Ulaşmak ve Bağ Kurmak Daha Kolay

İnsanların %93’ünün bir ürün almadan önce online arama motorlarında ürünle ilgili arama yaptığını, sosyal medya kullanımının neredeyse %70’i aştığını göz önünde bulunduracak olursanız, potansiyel müşterilerinize ulaşmanın hiçbir zaman şimdiki kadar kolay olmadığını göreceksiniz. Potansiyel müşterilerinizin olduğu mecralarda içerik pazarlaması yaparak daha kolay ilgisini çekebilirsiniz. Kullanıcıların aradığı ve ulaşmak istediği bilgileri sunarak bağ kurmayı kolaylaştırırsınız. İçerik pazarlama karşılıklı iletişim imkanı sunuyor. Bu da müşterilerinizin sizin hakkınızdaki fikirlerini öğrenme, değiştirme ve oluşturma imkanı sağlıyor. Satış odağından uzak, bilgilendirme amaçlı yapılan içerik pazarlaması her zaman müşterilerin ilgisini çekecektir.

İçerik Pazarlaması ile Kolayca Müşteri Sadakati Oluşturursunuz

Müşteri sadakati oluşturmak kolay değildir. Sadakat oluşturmak için planlı şekilde içerik üretmeniz ve müşterilerinize kulak vermeniz gerekiyor. İçerik pazarlaması yaparak müşterilerinize güvenilir olduğunuzu her fırsatta gösterebilirsiniz. Ayrıca, sosyal medya mecraları üzerinden yapacağınız içerik pazarlamasıyla, müşterilerinizle diyalog kurmanız onları özel hissettirecektir. Uzun vadede gönüllü marka elçileri oluştuğunu fark edeceksiniz.

İçerik Pazarlama Stratejisi

İçerik pazarlaması her ne kadar satış odaklı olmasa da son adımda hedefi tabi ki, satış olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli faktör iyi bir içerik stratejinizin olmasıdır. İçeriklerin hazırlanması ve paylaşılması iyi bir içerik pazarlaması yaptığınız anlamına gelmez. İçerik pazarlaması istikrarlı, belirli bir plana uygun ve doğru olmalıdır. Tüketicilerin her gün 5000’den fazla reklama maruz kaldığını düşünecek olursanız, içeriğinizin bu reklamların arasında kaybolmasını engellemek için iyi bir strateji uygulamanız gerektiğini de anlıyorsunuzdur.

İçerik Pazarlama Stratejisi

İçerik pazarlaması stratejisi iki ana konuda oluşturulmalıdır; içeriklerin hazırlanması ve içeriklerin yayılması. Öncelikle hedef kitlenizin hangi içeriklere karşı ilgili olduğunu belirlemeniz ve bu tür içerikler hazırlamanız gerekiyor. İçeriklerin nerelerde dağıtılacağına da yine hedef kitlenizi tanıyarak karar vermeniz gerekiyor. Örneğin hedef kitleniz formlarda, bloglarda daha çok zaman geçiriyorsa bu kitleye uygun makaleler, bilgilendirici materyaller hazırlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin en çok tercih ettiği kanallar Youtube, Facebook gibi sosyal medya mecraları ise, görsel ve işitsel içerikler daha etkili olacaktır.

İçerik pazarlaması diğer pazarlama faaliyetleriniz ve markanızın iletişim dili ile de uygun olmalıdır. Farklı kanallarda farklı mesajlar vermeniz hedef kitlenizde kafa karışıklığı yaratabilir. Bunun önüne geçmek için, içerik stratejinizi markanızın genel pazarlama stratejisine uyumlu şekilde geliştirmeniz gerekiyor. Genel hatlarıyla içerik pazarlaması stratejisi oluştururken uygulamanız gereken adımlar şöyledir:

  • Hedefinizi Belirleyin: Marka olarak tam olarak hedefinizin ne olduğunu belirlemek ilk adım. Hedefiniz nedir? Daha fazla bilinirlik mi, daha fazla müşteri sadakati mi, daha fazla satış mı, yeni bir ürün/hizmet için talep oluşturmak mı? Hedefinizi belirlemeniz potansiyel müşterilerinize ulaşarak hedefinize ulaşmada ilk ve en önemli adım olacak.
  • Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın: Hedefinizi belirlediyseniz, şimdi sırada hedef kitlenizi tanımak geliyor. Hedef kitleniz kimlerdir, kaç yaşında, eğitim seviyesi nedir, nerede yaşıyor, gelir durumu nedir gibi soruları cevaplamanız hedef kitlenizi tanımanız açısından önemlidir. Bu hedef kitleye ulaşmak için hangi mecraları daha çok kullanmanız gerektiğini de hedef kitlenizi tanıyarak belirleyebilirsiniz.
  • Stratejinizi Kurun: İçerikleriniz için hangi stratejiyi izleyeceğinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Nerelerde, kimlere görünür olacaksınız? İçeriklerinizin sıklığı nasıl olacak? İçerik pazarlama için ayırdığınız bütçe nedir? Tüm bu detayları açıklığa kavuşturarak içerik pazarlama stratejinizi oluşturmalısınız.
  • İçerik Türlerini Belirleyin: Hedef kitlenizin kim olduğunu ve hangi mecraları tercih ettiğini öğrendiyseniz, sırada içerik türlerine karar vermek geliyor. Hedef kitlenizin ilgilendiği konuları ve içerik türlerini belirleyerek içerik planlaması İçeriklerinizde kullanacağınız dilin sade olmasına, doğru, net, dikkat çekici içerikler hazırladığınıza emin olun.
  • Çalışmaları Analiz Edin: Belirlediğiniz içerik stratejisini uygulamaya koyduktan sonra sonuçları analiz etmeyi unutmayın. Farklı mecralarda uyguladığınız içerik pazarlaması çalışmalarının sonuçlarını karşılaştırarak hangisinin daha başarılı olduğunu anlayabilirsiniz. Stratejinizi bu analiz sonuçlarına göre geliştirebilirsiniz.

İçerik Pazarlamanın Altın Kuralları

İçerik pazarlaması göründüğü gibi kolay değildir. Sadece içeriklerin hazırlanması ve farklı kanallarda dağıtımının yapılmasıyla işiniz bitmiş sayılmıyor. Etkili ve doğru bir içerik pazarlaması için dikkat etmeniz ve uymanız gereken belli başlı kurallar vardır. Bu kuralları içerik pazarlamanın altın kuralları olarak adlandırabiliriz.

İçerik Pazarlamanın Altın Kuralları

Doğru Mesajlar Verin

İçerikleriniz ile vereceğiniz mesajları doğru belirleyin. Mesajlarınızı kısa ve öz ifade etmeye özen gösterin. Hedef kitlenize vereceğiniz bir mesajınız yoksa, sırf içerik paylaşmış olmak için paylaşmayın. Doğru zamanı bekleyerek doğru mesaj verin. Ürünlerinizle ilgili önemli detayları, sizi farklı kılan özellikleri öne çıkararak mesajlarınızı bu yönde oluşturun.

Sürekli Kendinizden Bahsetmeyin

İçerik pazarlamanın satış odaklı değil, kullanıcı odaklı olduğunu unutmayın. İçeriklerinizde sürekli kendinizi övmeniz, kendinizle ilgili konuları ele almanız müşterilerinizi rahatsız edecektir. Hedeflediğinizin tam aksine, müşterilerinizde ilgi uyandırmak yerine, sizden daha da uzaklaşmalarına sebep olacaktır.

Hedef Kitlenize Hitap Edin

Hedef kitlenizi iyi tanımak işin püf noktasıdır. Mesajlarınız hedef kitlenizin istediği konularda mı? Hedef kitlenize hitap eden içerik türleri mi seçtiniz? İçerikleriniz hedef kitlenizde ilgi uyandırıyor mu? Bu soruların cevabını bulmanız etkili bir içerik pazarlama için anahtar olacaktır. İçeriklerinizi hazırlamadan önce ücretsiz araçları kullanarak (Google Trends, Google Ads Anahtar Kelime Aracı vs.) hedef kitlenizin nelerle ilgilendiğini öğrenebilirsiniz

İçeriklerinizde Çeşitlilik Yaratın

Birçok farklı çeşitte içerik vardır. Sadece makalelerle kullanıcılarınızı yorabilirsiniz. Bu sebepten de diğer içerik türlerini de kullanmayı ihmal etmeyin. Kullanabileceğiniz bazı içerik türleri şunlardır; görsel, video, animasyon, webinar, infografik, e-kitap, e-posta, basın bülteni, uygulama, mikro site, canlı yayınlar, sunum vs.

Net ve Anlaşılır Olun

İster makale, isterse de görsel, video veya diğer içerik türleri olsun, önemli olan müşterilerinize net ve anlaşılır bilgi iletmeniz olacaktır. İçeriklerinizin ulaştığı kişilere değer katması başarılı olduğunuz anlamına gelir. Bu sebepten de daha fazla içerik yayınlamak yerine, daha kaliteli içerik yayınlamaya özen gösterin.

Analiz Edin

İçeriklerinizi analiz etmeniz sonraki aşamalarda daha doğru adımlar atmanız açısından çok önemlidir. Örneğin, yayınladığınız video, blog yazınızdan daha çok ilgi çekiyorsa, müşterilerinizin video içerikleri daha çok sevdiği çıkarımında bulunabilirsiniz. İçerik türlerinden hangilerinin daha başarılı olduğunu anlamak için farklı içerikler hazırlayarak sonuçları karşılaştırabilirsiniz.

Sosyal Medya Entegrasyonunu Unutmayın

İçeriklerinizin paylaşılabilir olması gerekiyor. İster blog yazısı, isterse de bir e-kitap, ya da bir infografik olsun, içeriklerinizin sosyal medyada paylaşılmasını teşvik etmeniz kolayca yayılmasını sağlayacaktır. Ayrıca, hedef kitlenizin olduğu tüm mecralarda sizin de olmanız gerekiyor. İçeriklerinizi aynı zamanda tüm sosyal medya mecraları üzerinden paylaşarak sosyal medya pazarlama yapmanız görünürlüğünüzü artıracaktır.

Tutarlı Olmaya Özen Gösterin

Markanız veya siz hangi konuda içerik pazarlaması yapıyorsanız, o konuda tutarlı şekilde içerik üretmeye devam edin. Örneğin bir kuaförseniz, insanların sizin içeriklerinizi güzellik ve bakım konularında bilgi edinmek için takip ettiğini unutmayın. En çok tercih edilen arabalar başlığı ile paylaşacağınız bir makale veya video hedef kitlenize çok uzak gelecek ve sizden uzaklaşacaklardır. Tutarlı içerikler paylaşmak başarının anahtarlarından biridir.

Sabırlı Olun

İçerik pazarlaması uzun vadede etkisini gösteren bir pazarlama yöntemidir. Sadece birkaç içerik üreterek sonuç almayı bekliyorsanız, maalesef sonuç elde edemeyeceğinizi söylemeliyiz. Düzenli, aksatılmadan uygulanan içerik pazarlaması uzun vadede koyduğunuz hedeflere ulaşmanızı sağlayacaktır.

İçerik pazarlama nedir? İçerik pazarlaması neden önemlidir? İçerik pazarlaması stratejiniz nasıl olmalıdır? gibi soruların cevaplarını yanıtladık. İçerik pazarlaması konusunda uzmanlaşmak ve eğitim almak istiyorsanız dijital pazarlama eğitimi başvuru formundan başvuru yaparak eğitimlerimize katılabilirsiniz.