Sosyal Medya Eğitimi nedir?

Sosyal medya eğitimi günümüzün en önemli dijital pazarlama kanalı olan sosyal medyanın işletmelerin tanıtımı için nasıl kullanılacağını öğreten kurstur. Sosyal medya uzmanlığı için gerekli bu eğitim alınarak firmaların sosyal medya yöneticisi pozisyonlarına iş bulunabilir. Piyasada hızla artan sosyal medya uzmanlığı pozisyonu ihtiyacı ciddi bir kariyer ve kazanç fırsatı olarak iş arayanların karşısına çıkmaktadır ve en gözde mesleklerden biri durumuna gelmiştir.

Sosyal medya kursu hangi konuları içerir

Sosyal medya kurusunda özellikle Web 2.0 platformları olan Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin siteleri incelenmektedir ve bu sitelerde nasıl iletişim yapılacağı anlatılmaktadır. Sosyal medyada nasıl takipçi arttırılacağı, postlarda nasıl etkileşim arttırlacağı ve websitesine yönlendirme ile nasıl firmaya müşteri kazandırılabileceği öğretilir. Sosyal medya eğitimlerinde diğer önemli bir konu sosyal medya reklamcılığıdır. Özellikle Facebook reklamları günümüzün en popüler sosyal medya reklam kanalıdır. Ancak kurumsal alanda hizmet veren firmalar için Linkedin ve Twitter reklamları daha iyi sonuç vermektedir.

Ücretsiz sosyal medya eğitimi

Piyasada iyi bir ücretsiz sosyal medya eğitimi bulunmamaktadır. Sosyal medya eğitimi konuya hakim, tecrübeli ve bu konuda kariyeri ile kendini kanıtlamış uzmanlardan alınmalıdır. Olgu Şengül dijital pazaralama ve sosyal medya eğitim programı ile iyi bir seçenektir. Tüm konuları içeren ücretsiz sosyal medya eğitimi bulunmasa da Facebook reklamları konusunda Facebook Blueprint isimli Facebook’un kendi ücretsiz ve online sosyal medya reklamları eğitimi mevcuttur.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi İşkur

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi alınabilecek kurumlardan biri de İşkurdur. Zaman zaman düzenlenen bu eğitimlerle İşkur katılımcılara sosyal medya uzmanlığı konusunda iş edindirmeyi hedeflemektedir. Meslek edindirme konusunda topluma destek olmaya çalışan İşkur “sosyal medya uzmanlığı eğitimi İşkur” ile bu konuda çalışmak isteyenlere belli koşulları sağlamasıyla yardımcı olmaktadır. Sosyal medya uzmanlığı eğitimi ile ilgili iskur.gov.tr sitesinden bilgi alınabilir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Kursu İstanbul Ankara İzmir

Sosyal medya uzmanlığı kursu özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde yoğun olarak açılmaktadır. Büyük şehirlerde sosyal medyanın işletme satışlarını arttırmak için ne kadar önemli olduğunu fark eden işletme sahipleri bu konuda yoğun bir personel arayışına girmişlerdir. İstanbul’da Ankara’da ve İzmir’de sosyal medya kursu arayanlar Olgu Şengül’ün sitesini ziyaret edebilir, kendisi dijital pazarlama kitabı yazarı olarak sosyal medya üzerine eğitimler vermektedir.

Sosyal medya eğitimiyle öğrenebileceğiniz sosyal medya pazarlaması nedir?

SMM kısaltmasıyla (Social Media Marketing) sektörde kullanılan sosyal medya pazarlama faaliyeti firmanın sosyal medya platformlarını kullanarak müşterileri ve hedef kitlesiyle yaptığı gerçek zamanlı iletişim çalışmalarının bütünüdür.

Web’in hayatımıza girdiği 1990’lı yılların başından 2000’li yılların ortalarına kadar Web 1.0 denen dönem yaşandı ve bu dönemde web siteleri tek yönlüydü. İçeriği sunan bir web sitesi vardı, içeriği görüntüleyen kullanıcı web sitesi ile etkileşime geçemiyordu. 2000’li yılların ortalarından itibaren ise Web 2.0 denen dönem başladı. Kullanıcının etkileşime geçebildiği web siteleri çıktı ve bu yolla kullanıcılar da teknik bilgi gerektirmeden içerik üretebilmeye başladılar. Forumlar, bloglar ve sosyal ağ siteleri hızla popülerlik kazandı ve internet dünyasında kullanıcılar da oyuna dahil oldu. Etkileşimin, bilgi paylaşımının ve iletişimin zirveye çıktığı bu dönemde firmalar için de hedef kitlelerine kolaylıkla erişebilecekleri ve müşterileriyle etkileşime geçebilecekleri yeni bir medya doğdu: Sosyal Medya.

Sosyal medya formatındaki web siteleri birer sosyal medya platformudur. Sadece platform görevi görürler, haber siteleri gibi içerik yaratmazlar. Sosyal medya platformlarında içeriği kullanıcılar yaratır ve bu içeriklerle de etkileşime yine kullanıcılar girer. Kullanıcı sayısı ve kullanıcı aktivitesi arttıkça ilgili sosyal medya platformları da büyür. Statista.com verilerine göre 2017’nin üçüncü çeyreği itibarıyla en büyük sosyal medya platformu 2 milyar aktif kullanıcı ile Facebook’tur. Dünyanın en büyük ikinci arama motoru ve aynı zamanda video paylaşımı sosyal medya platformu olan YouTube yine Statista.com verilerine göre Eylül 2017 itibarıyla aylık 1,5 milyar aktif kullanıcı tarafından görüntüleniyor.

Milyonlarca insanı tek bir platformda toplayan sosyal medya siteleri kullanıcılarının yaş, cinsiyet, ilgi alanları, ilişki durumları, lokasyonları ve iletişim bilgileri gibi verilerine sahip olduğundan; sosyal medya platformları firmaların hedef kitlesini takipçi olarak kazanabileceği ve hedef kitlesine reklam gösterimi yapabileceği mecralar durumuna geldi. Ayrıca günümüzde çok daha detaylı ölçümleme ve raporlama yeteneği kazanmış olan sosyal medya platformları firmaların reklam yatırımlarının sonuçlarını onlarca performans göstergesiyle detaylı olarak raporlayabildiklerinden reklam için markaları çok daha fazla cezbetmekteler. Sosyal medya eğitimi alarak siz de sosyal medya reklamları vermeye başlayabilirsiniz.

Chartered Institute of Marketing’in araştırmasına göre yeni müşteri bulmak mevcut müşteriyi tutmaktan 4-10 kat daha maliyetlidir. Bu yüzden müşterilerle sürekli etkileşimde olmak ve markanın yakınında tutmak önemlidir. Sosyal medya da mevcut müşterilerle etkileşimi sıcak tutmada kullanılabilecek önemli bir araç.

Rakip analizi ve takibi için de sosyal medya önemli bir kaynak. Rakip firmaların aktiviteleri gerçek zamanlı olarak takip edilebilir, müşterilerinin rakip marka hakkında yorumları ve şikayetleri takip edilerek rakiplerin güçlü ve kuvvetli yönleri analiz edilebilir.

Günümüzde sosyal medya artık bir ticaret platformu haline de geldi ve “sosyal ticaret” anlamına gelen s-ticaret (s-commerce) kavramı ortaya çıktı. Büyük firmalar ve hatta bireysel girişimciler sosyal medyayı ticaret platformu olarak kullanmaya başladılar. Birçok girişimci Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanarak takipçilerinden direkt sipariş alıyor ve ürünleri müşterilerine gönderiyor.

Sosyal Medya Eğitimi ve Dijital Pazarlama Eğitimi

Sosyal Medya Eğitimi ve Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Eğitimi

Dijital medya konusunda uzman ve kitap yazarı olan Olgu Şengül’ün verdiği dijital pazarlama ve sosyal medya eğitimi günümüzde alınabilecek en iyi uzmanlık eğitimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Katılımcıları tarafından %100 memnuniyetle ciddi olarak referans gösterilen bu eğitim alınarak sosyal medya yöneticiliği pozisyonunda iş bulmak ve iyi maaşlarla çalışmak mümkün olmaktadır. Olgu Şengül’ün sosyal medya kursuna katılmak için eğitim başvuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz.