Teknolojinin ve dijitalleşmenin etkisi ile markaların hedef kitlelerine ulaşması için dijital pazarlama yapması neredeyse mecburi bir hal almıştır diyebiliriz. Dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan mobil pazarlama da artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Mobil pazarlamanın her ne kadar yıllar öncesine dayanan bir tarihi olsa da, eskiden yapılan mobil pazarlama ile şimdiki şartlarda yapılan mobil pazarlama arasında çok büyük fark vardır. 10 sene öncesine kadar sadece telefonlarımıza gönderilen kısa mesajlar sayesinde yapılabilen mobil pazarlama şu an akıllı telefonların da etkisiyle neredeyse sınırsız bir alana sahiptir. Mobil pazarlama nedir, neden mobil pazarlama yapmalısınız, nasıl bir mobil pazarlama stratejiniz olmalı, hangi mobil pazarlama yöntemleri  var ve hangileri daha etkilidir gibi sorularınızın cevabı için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama; cep telefonları ve akıllı telefonlar sayesinde hedef kitle/potansiyel müşterilere ulaşarak ürün, hizmet, kişi ve fikirlerin pazarlanması faaliyetidir. Mobil pazarlama sadece telefonlarımıza gelen kısa mesajlar ve tanıtım/promosyon mesajları olarak algılanmamalıdır. Artık mobil cihazlar üzerinden birçok farklı yöntemle mobil pazarlama faaliyeti yapılabilmektedir.

Özellikle 2013 sonrasında mobil cihazların kullanımının masaüstü/laptop kullanımının önüne geçmesi ve tüketicilerin birçok ürün ve hizmet alışverişi için mobil cihazlarını kullanması sebebi ile mobil pazarlama en verimli pazarlama yöntemlerinden biri olmuştur. Gün geçtikçe daha da artan bu kullanım markaların mobil pazarlama faaliyeti yapmasını neredeyse zorunlu kılıyor. Hedef kitlenize anında ve yerinde ulaşmak istiyorsanız, mobil pazarlama yapmanız şart. Kullanıcıların değişen tüketici davranışlarına uyum sağlamak isteyen tüm markaların mobil pazarlama stratejisi olmalıdır.

Diğer pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, mobil pazarlama sayesinde potansiyel müşterileriniz anında satın alma davranışına yönlendirmeniz mümkün. Nasıl mı? Örneğin, mağazanızın yakınında bulunan insanlara konum hedeflemesi yaparak kolayca ulaşabilir, indirim kodları, promosyon duyuruları, anlık kişiye özel indirim kodları vs. gibi imkanlar teklif ederek mağazanızı ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Mobil pazarlama bu ve bunun gibi birçok imkan sağlamaktadır.

Mobil Pazarlamada Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mobil pazarlama yaparken öncelikle stratejinizi oluşturmanız ve bu strateji doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor. Markanıza ve hedef kitlenize uygun pazarlama yöntemlerini uygulamanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Google’ın mikro anlar olarak belirlediği anlar var. Nedir bu mikro anlar (micro moments)? Mikro anlar; kullanıcıların ürün veya hizmet arayışı, bilgi alma veya satın alma davranışı sergileme sırasında yardıma ihtiyaç duydukları anlardır. Kullanıcılar satın alma kararı vermeden önce sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir.

Bilgi Edinme İsteği Anı

Reklamınızla/tanıtımızla karşılaşan kullanıcı konu ile ilgili detaylı bilgi istediği için araştırma yapar. Bu araştırma genellikle mobil telefonlar üzerinden başlar. Bu bilgi edinme isteği anında kullanıcılar için ulaşabilir olmanız gerekiyor.

Ulaşma/Gitme İsteği Anı

Kullanıcıların bir çoğu markaların fiziksel mağazalarının nerede olduklarını haritalar vasıtası ile kontrol eder, yerel işletmelerin adreslerini bulmaya çalışır. Bu ihtiyacı karşılamak için işletmenizin adresinin Google arama ağı ve Google haritalarda doğru bir şekilde kaydedildiğine emin olun.

Öğrenme İhtiyacı Anı

Özellikle Youtube gibi video platformlarda en çok aratılan kelimelerden biri de nasıl yaparım kelimesidir. Herhangi bir konuda bilgi almak isteyen kullanıcılar genelde ilk araştırmayı telefon üzerinden yapıyor.

Satın Alma İsteği Anı

Ürün veya hizmetlerinizi satın almaya çalışan tüketiciler alışveriş davranışlarını da mobil üzerinden sergiliyorlar.

Tüm bu mikro anlarda kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmeniz için mobil pazarlama yöntemlerini iyi seçmeniz ve markanızın dijital varlıklarını/reklamlarını bu yönde geliştirmeniz gerekiyor. Kullanıcıların mobil aramalar sırasında en kolay şekilde size ulaşmasını sağlamanız başarının en önemli etkendir.

Neden Mobil Pazarlama

Neden Mobil Pazarlama?

Eskiden e-ticaret sitelerinin müşterileri genelde masaüstü üzerinden alışveriş davranışları sergiliyordu. Mobil kullanımın artışı ile birlikte, mobil uyumlu sitelerin oluşturulması ve mobil pazarlama faaliyetlerinde bulunmak da neredeyse zorunlu hale geldi diyebiliriz. Her geçen sene artan mobil cihaz kullanımının ilerleyen yıllarda da katlanarak artması beklenmektedir. Genel olarak 2012 yılından itibaren dünya mobil cihaz kullanımı verileri şöyledir:

2018 yılındaki verilere göre Dünya popülasyonunun %65,9’u mobil cihaza sahip.  2019 yılında bu oranın en az %1-%2 artış göstermesi bekleniyor. Bu veri tek başına neden mobil pazarlama yapmanız gerektiğini açıklıyor aslında. Kullanıcılarınız neredeyse, sizin de orada olmanız ve anında onlara ulaşmanız gerekiyor.

Sadece mobil cihaz kullanımının artması değil, aynı zamanda mobil cihazlarda geçirilen sürenin, mobil cihaz üzerinden yapılan satın alma işlemlerinin artması, mobil üzerinden sosyal medya kullanımının artması gibi veriler de mobil pazarlamanın önemini ortaya koyuyor. Mobil pazarlama sayesinde doğrudan ve kişiselleştirilmiş bir pazarlama deneyimi sunarak tüketicilerinizin satın alma kararlarını anlık olarak etkilemeniz çok daha kolay.

Neden Mobil pazarlama  yapmalısınız sorusunun cevabını birkaç başlıkta cevaplayalım.

Potansiyel Müşterileriniz Mobilde

Hedef kitlenizin büyük bir bölümü yaş, eğitim derecesi, gelir düzeyi gibi özelliklerden bağımsız olarak artık mobilde. Farklı yaş gruplarında farklı davranışlar sergilense de, özellikle hedef kitlesi gençler olan bir marka iseniz, mobil pazarlama yapmanız şart.

Araştırma sonuçlarından da görüldüğü üzere, özellikle 16-24 ve 25-34 yaş arası kullanıcılar ortalama olarak 3 saatini mobil cihazlarla geçiriyor. Bu veriler bu yaş gruplarına mobil üzerinden ulaşmanın çok daha kolay olduğunu gösteriyor. Mobil pazarlama için 2018 verilerine ve araştırma sonuçlarına ilişkin infografike buradan ulaşabilirsiniz.

Anlık ve Hızlı Sonuç

Diğer pazarlama faaliyetlerinden farklı olarak, mobil pazarlamada kullanıcılara anlık olarak ulaşmanız mümkün. Kullanıcıların gönderdiğiniz mesajları görmesi oldukça kısa süre alıyor, bunun sonucunda da kısa sürede pazarlama faaliyetlerinizin sonuçlarını görmeniz mümkün oluyor.

Kolay Kullanım

Mobil pazarlamada kullanıcıları etkilemek için imkanlarınız çok daha geniş. Örneğin, mail yöntemi ile sunduğunuz bir indirim kodu yerine, yerel müşterilerinize mağazanızın yakınlarındayken göndereceğiniz indirim teklifleri daha etkili olacaktır. Farklı hizmetlerden faydalanarak mobil üzerinden çok kolay şekilde kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Uygun Maliyet

Mobil pazarlama için oluşturacağınız içerikler, diğer çalışmalar için yapacağınız içeriklerden çok daha az maliyetli olacaktır. Özellikle son dönemde mobil için daha sade ve minimal tasarımlar revaçta olmaktadır. Bu da uygun maliyetle içerik oluşturmanıza olanak tanımaktadır.

Doğrudan Müşteriye Ulaşma

Mobil pazarlama en etkili doğrudan pazarlama yöntemidir. Kullanıcılar mobil telefonlarında daha fazla zaman geçiriyor ve karşılaştıkları içerikleri başkaları ile paylaşma eğilimleri de daha yüksektir. Bu da viral olarak yayılma imkanı sağlıyor.

Konum Özelinde Pazarlama

Mobil cihazlar üzerinden GPS teknolojisi sayesinde kullanıcıların konumlarını belirleyerek konuma özel pazarlama mesajları gönderebilirsiniz. Bu yöntem ile yerel kullanıcılarınıza ulaşmanız çok daha hızlı olacak.

Mobil Ödeme İmkanı

E-ticaret sitelerinde mobil ödeme sistemi kullanarak kullanıcılara pratik çözüm sunabilirsiniz. Artık masaüstü kullanıma veya fiziksel olarak mağazaya girmeye gerek kalmadan kullanıcılar tek tuşla ödeme yapabiliyor.

Mobil Pazarlama Yöntemleri

Mobil pazarlamanın diğer pazarlama yöntemlerinden en önemli farkı oldukça fazla imkan sunması ve esnek olmasıdır. Markanız için mobil pazarlama çalışmalarına başlamadan önce, mobil pazarlama stratejisi hazırlamanız gerekiyor. Bütçenize ve hedef kitlenize uygun mobil pazarlama yöntemlerini belirleyerek bu çalışmaların planlanmasını gerçekleştirebilirsiniz. Mobil pazarlama yöntemlerine SMS, konum bazlı servisler, mobil reklam, mobil uygulamalar, Interactive Voice Response (sesli mesaj), mobil ticaret, QR kod kullanımı, mobil arama gibi pazarlama yöntemlerini örnek gösterebiliriz. Bu mobil pazarlama yöntemlerini kısaca inceleyelim.

SMS Pazarlama

Kısa Mesaj (SMS)

Kısa mesaj yöntemi ile mobil pazarlama çalışmaları daha önceden mesaj gönderimine izin veren kullanıcılara markanız ve ürününüzle ilgili mesajlar göndererek yapılmaktadır. Genellikle indirim ve promosyon duyuruları için daha çok kullanılan bu yöntem, her ne kadar eski gücünü kaybetse de hala etkili bir mobil pazarlama yöntemi olmaya devam etmektedir. Sitenize daha önce gelen kullanıcılardan izin alarak indirim ve bilgilendirme duyurularınızı kısa mesaj olarak iletebilirsiniz. Özellikle e-ticaret markalarının etkin bir şekilde kullanmaları durumunda hızlı geri dönüş alacağı bir yöntem olmaktadır. SMS pazarlaması en güvenilir ve yüksek hacimli yöntemlerden biridir.

Lokasyon Bazlı Pazarlama

Lokasyon bazlı pazarlama çalışmalarını GPS teknolojisi sayesinde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem özellikle yerel potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Kullanıcıların konumlarını belirleyerek, işletmenizin yakınındaki kişilere kolayca erişebilir, satın alma davranışı sergilemeleri için harekete geçirebilirsiniz. Lokasyon bazlı mobil pazarlamayı SMS pazarlaması ve mobil reklam pazarlaması ile birleştirerek daha iyi sonuçlar alabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz.

QR Kod Kullanımı

QR kodlar son dönemlerde daha çok kullanılmaya başlamıştır. Kullanıcıların dikkatini çekerek ve merak duygusu uyandırarak QR kodlar vasıtası ile web sitenize çekebilir, belirli bir sayfaya gelmelerini, uygulamanızı indirmelerini, direkt olarak bir ürüne yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz. Bunun dışında, indirim ve promosyon çalışmaları için de QR kodları kullanabilirsiniz. Özellikle ürünlerinizin üzerindeki etiketlerde, mağaza içerisinde, farklı iş ortaklarınızın fiziksel ve dijital varlıklarında yerleştireceğiniz QR kodlar web sayfanıza ziyareti ve satışları artırmanızda yardımcı olacaktır.

Video Pazarlama

Son dönemlerin en gözde içerikleri video içerikler. Özellikle mobil üzerinden Youtube ve benzeri içerik siteleri üzerinden video izlemeleri giderek artmaktadır. Mobil video içeriklerle kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Mobil videolar daha akılda kalıcı ve harekete geçirici olmaktadır. Bu yöntemi de diğer yöntemlerle birleştirerek daha verimli şekilde kullanabilirsiniz.

Mobil Reklamlar

Mobil reklamlar kullanıcılara daha hızlı ulaşmaktadır. Farklı web siteler ve uygulamalar üzerinden mobil reklamlar ile kullanıcılarınızı hedefleyebilir, reklamlarınıza tıklamalarını sağlayabilirsiniz. Banner reklamları, uygulama içi uygulama reklamları, medya içerik reklamları gibi reklamların mobil üzerinden tıklanma oranları daha yüksek olmaktadır.

Tek Tıkla Arama

Web sitenizde ve uygulamanızda kullanıcıların tek tuşla arayabileceği şekilde iletişim bilgilerinizi yerleştirebilirsiniz. Özellikle müşteri hizmetlerine kolayca ulaşılması için siteniz içerisinde yerleştireceğiniz ve siteden çıkmadan arama yapmayı sağlayan mobil arama linklerini kullanabilirsiniz.

Mobil Uygulama

Mobil uygulama yöntemini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikle web siteniz dışında, web sitenizle uyumlu şekilde olan mobil uygulama oluşturabilirsiniz. Mobil uygulamalar özellikle kullanıcı bağlılığı ve müşteri sadakati konusunda oldukça etkilidir. Mobil uygulama kullanıcılarınıza özel promosyonlar sunarak uygulamanızın daha fazla indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Mobil uygulamaların ikinci bir kullanım şekli de uygulama reklamlarıdır. Mobil kullanıcılarının birçoğu zamanının çoğunu farklı mobil uygulamalarda geçiriyor. Bu uygulamaları hedefleyerek vereceğiniz mobil uygulama reklamları ile potansiyel müşterilerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz mobil pazarlama yöntemlerinden birini veya birkaçını aynı anda kullanabilirsiniz. Mobil pazarlama yöntemi seçmeden önce hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz ve ne istediklerini bilmeniz önemlidir. Örneğin, hedef kitleniz çok genç değilse, QR kod, mobil uygulama gibi yöntemler yerine SMS, konum bazlı pazarlama gibi yöntemler daha etkili olacaktır. Farklı mobil pazarlama yöntemlerini deneyimleyerek, markanız için en etkili olanla devam edebilirsiniz.

Mobil Pazarlama İçin Gerekenler

Mobil Pazarlama çalışmalarına başlamadan önce markanızın bu çalışmalara hazır olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Örneğin mobil uyumlu bir web siteniz yok ise, mobil pazarlama çalışmaları yapsanız bile başarılı sonuç alamayacaksınız. Etkili bir mobil pazarlama için hazır olmanız gereken konular var. Mobil pazarlama için gerekenleri kısaca inceleyelim.

Mobil Uyumlu Site

Kullanıcılar reklamlarınız, kısa mesajlarınız, QR kodlarınız vs. yardımı ile sitenize kolayca ulaşabilir. Ulaştıkları web sitesinin mobil uyumlu olması ve kolay kullanımlı olması çok önemlidir. Sitenizde kötü tecrübe yaşayan kullanıcının yeniden sizi ziyaret etme olasılığı çok düşüktür. Bu sebepten de, sitenizin mobil uyumlu olduğuna emin olun. Web sitenizin hızlı açılması, görsellerin ve videoların mobile uygun olması, metinlerin okunabilir olması, masaüstü versiyonla uyum içinde olması gerekmektedir. Mobil uyumlu site kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecek ve müşterilerinizi sitede daha fazla zaman geçirmeye itecektir.

Mobil Uyumlu Reklamlar

Genel olarak tüm mecralardaki reklamlarınızın mobil versiyonlarının da olması gerekiyor. Google Adwords, Sosyal medya reklamları gibi reklamların mobil versiyonlarını kolayca hazırlayabilirsiniz. Örneğin, Google görsel reklamları hazırlarken mobil için uyumlu olan ölçüler belirtilmekte ve bu ölçülere uygun reklamlar hazırlamanız önerilmektedir. Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarındaki reklamlarınızın da mobilde nasıl göründüğünü ön izleyebilir, reklamlarınız mobil için uyumlu değilse düzenlemeler yapabilirsiniz. Mobil uyumlu reklamlarda kullanacağınız uzantıların doğru olması ve direkt hedef sayfaya yönlenmesi de çok önemlidir. Site içerisinde gezinmenin mobilde daha zor olduğunu düşünerek herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili reklamlarda direkt ilgili sayfaya yönlendirme yapmanız daha doğru olacaktır.

Mobil Cihaz Hedeflemesi

Reklamlarınızı hedeflerken mobil cihaz hedeflemesi yapmayı unutmayın. Google Adwords ve sosyal medya reklamları hazırlarken reklamlarınız için mobil cihaz hedeflemesi ve işletim sistemi hedeflemesi yapabilirsiniz. Örneğin, bir uygulamayı tanıtıyorsanız, uygulamanız hangi işletim sistemine uygun ise sadece bu işletim sistemine sahip kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Bu hedeflemelerle kullanıcılarınıza daha kolay ulaşabilirsiniz. Reklam verilerinizi analiz ederek kullanıcıların hangi cihazlar ve işletim sistemleri üzerinden daha çok tıkladığını öğrenerek reklamlarınızda bu yönde iyileştirmeler ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Diğer Pazarlama Çalışmaları ile Uyum

Mobil pazarlama, dijital pazarlama yöntemlerinden sadece biridir. Mobil pazarlama çalışmalarını diğer çalışmalardan ayrı olarak hazırlamak yerine, diğer çalışmalarınızla uyum içerisinde hazırlamanız gerekiyor. Tek başına mobil pazarlama yapmanız yeterli olmayacaktır. Google Adwords, Sosyal medya pazarlama, E-posta pazarlama gibi diğer pazarlama yöntemleri ile mobil pazarlamayı harmanlayarak detaylı bir dijital pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz.

Dijital pazarlama ve dijital pazarlama yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz: https://www.olgusengul.com/dijital-pazarlama-nedir-nasil-uzman-olunur/

Eylem Çağrısında Bulunma

Mobil pazarlamada alanınız kısıtlıdır. Daha kısıtlı metinler ve daha minimal görsel/videolar kullanmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi bu kısıtlı içeriğe nasıl tepki vermesi konusunda yönlendirmeniz gerekebilir. Call To action (eylem çağrısı) kullanarak kullanıcılarınızı yönlendirebilirsiniz. Örneğin hemen indir, hemen tıkla, kuponu kullan gibi eylem çağrısı ifadeleri ve butonları ile içeriklerinizi harekete geçirici mesajlar haline getirebilirsiniz.

Doğru Analiz

Mobil pazarlamada da diğer pazarlama yöntemleri gibi yaptığınız çalışmaların sonuçlarını iyi analiz etmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizin verdiği tepkileri ölçerek çalışmalarınızı revize etmeniz gerekebilir. Hedef kitlenizin yaş, eğitim durumu, gelir durumu, kullandığı cihaz ve işletim sistemi gibi eğilimlerini inceleyerek pazarlama faaliyetlerinizi bu yönde iyileştirebilirsiniz. Bu konuda en büyük yardımcınız Google Analytics olacaktır. Google Analytics verileri sayesinde hedef kitlenizin detaylı incelemesini yapabilirsiniz.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanma

Mobil denince ilk akla gelen tabi ki sosyal medya uygulamaları oluyor. Mobil pazarlama çalışmaları için sosyal medya kanalları en etkili kanallardır. Demografik özelliklere bakmaksızın artık tüketicilerin büyük bir bölümünün bir veya daha fazla sosyal medya mecrasında hesabı var. Bu kanallar üzerinde aktif olarak bulunmanız hem kullanıcılarla birebir iletişim kurmanızı, hem de viral olarak daha fazla kişiye ulaşma şansınızı artıracaktır.

Markanıza ve hedef kitlenize uygun mobil pazarlama stratejisi geliştirerek mobil kullanıcılarınıza kolayca ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama ve mobil pazarlama hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Olgu Şengül’ün Dijital Pazarlama Eğitimi için form üzerinden başvuru yapabilirsiniz