Türkiye’de e-ticaret son 7 yılda 7 kat büyüdü ve 2017 itibarıyla 42,2 Milyar TL’lik bir hacme sahip. 2017 TÜSİAD raporuna göre Türkiye’de e-ticaret büyümesi 2016’da %32 olarak gerçekleşti. Türkiye ekonomisinin her yıl yaklaşık %3-5 dolayında büydüğünü düşünürsek, %32’lik büyüme ciddi bir oran ve bu büyüme aynı hızla devam ediyor.

Online perakende anlamına gelen “e-perakende” hacmine baktığımızda 2017’de 23 Milyar TL olarak gerçekleştiğini görüyoruz. E-ticarette ciddi fırsatlar var, tabii ki bu treni kaçırmayanlar ve bilinçli şekilde aksiyon alanlar için!

E-perakende hızla büyümesine devam ederken bu süreçte özellikle çok kanallı perakendede pek çok trend karşımıza çıkıyor ve bu trendleri kaldıraç olarak kullanan firmalar müşteri memnuniyetini arttırarak rakiplerinden bir adım öne geçiyor.

2018’de e-ticaret operasyununuza uygulamayı değerlendirebileceğiniz 5 trend aşağıdadır.

1- Omni-channel

Çok kanallı iletişim ve mağazacılıkta müşteriyi merkeze koyarak her kanalda müşteriye aynı deneyimi yaşatma yaklaşımıdır.

2- Click and collect

Müşterinin online mağaza üzerinden fiziksel mağaza stoklarını görerek web sitesinden satın alım yapması ve sipariş verdiği ürünleri fiziksel mağazadan almasıdır.

3- Beacon teknolojisi

Mağazaların çeşitli bölgelerine yerleştirilen beacon’lar sayesinde kullanıcının mobil telefonu ile temasa geçilerek iç mekan navigasyonu, gerçek zamanlı kampanya iletişimi ve otomatik ödeme yapılabilir.

4- Bulut sistemi üzerinde veri depolama

Hem fiziksel hem de online mağaza verilerini tek bir yerde tutarak ve cloud sistem üzerinde analiz ederek müşteri yolculuğu haritasını çıkarmayı sağlar.

5- Çoklu ödeme seçenekleri

Müşteriye havale, kredi kartı, mobil ödeme, tek tıklama ile ödeme gibi pek çok şekilde ödeme seçeneği sunulmasıdır.

E-ticaret operasyonunda başarı ve performans için pok çek incelik mevcuttur. Bunları keşfetmek için Olgu Şengül’ün dijital pazarlama eğitimi piyasada alabileceğiniz en iyi dijital pazarlama kursudur.