Dijital pazarlama ve e-ticaret sektörlerinin hızla büyümesiyle bu alanlarda istihdam ihtiyacı da hızla arttı; bu sayede dijitale ilgi duyan ve kariyerine farklı bir yön vermek ve iş/sektör değiştirmek isteyen kişiler için yeni kariyer fırsatları doğdu. Dijital pazarlama eğitimi alarak siz de bu alanlarda kariyer yapabilirsiniz.

ElemanNet CEO’su Gökhan Duyarlar Nisan ayında Ekonomist Dergisi’nde yayınlanan yazıda 2017’de en çok talep görecek mesleklerin Dijital Pazarlama Uzmanlığı ve Sosyal Medya Uzmanlığı olduğunu belirtiyor

Günümüzde gerek markalar gerek ajanslar tarafından en çok iş gücü talebi gören ve kariyeriniz için değerlendirebileceğiniz (ve işletme sahiplerinin ekipleri için değerlendirebileceği) dijitalde 10 kariyer fırsatı aşağıdadır.

1- Chief Digital Officer (CDO)

Dijital ile ilgili firmalarda gelinebilecek en yüksek pozisyonlardan biridir. Bu pozisyondaki kişiden firmanın dijital stratejisini belirlemesi, firmada iş süreçleri, iletişim, medya, müşteri hizmetleri gibi her konuda dijital dönüşüm sağlaması ve dijital dönüşümü yönetmesi beklenir.

2- Dijital Pazarlama Müdürü

Firmanın online pazarlama stratejisini belirleyen, dijital pazarlama bütçe yönetimi ile medya planlamasını yapan ve firmanın online kanallarda uygun şekilde iletişiminin yapılmasıyla siteye trafik çekilmesini sağlayan, tüm süreçleri ve ekibi yöneten kişidir.

3- E-ticaret Müdürü

Firmanın e-ticaret stratejisini belirleyen ve web sitesi yönetimi, stok ve sipariş yönetimi, satış sonrası hizmetler gibi tüm e-ticaret süreçlerini ve ekibi yöneten kişidir.

4- SEO Uzmanı

Web sitesinin arama motoru optimizasyonunu yapar.

5- Sosyal Medya Uzmanı

Firmanın sosyal medyada içerik pazarlaması stratejisini belirler ve sosyal medya kanallarında (Facebook, Twitter, Instagram, blog vs.) içerikleri ve iletişimi yönetir. İtibar yönetimi ve sosyal medya üzerinde müşteri hizmetleri sağlanması konularında da görev alır.

6- Adwords Uzmanı

Web sitesi promosyonu için firmanın Google ürünlerinde (Google search, GDN, Gmail, Youtube vs.) yaptığı reklamları yönetir.

7- E-posta Pazarlama Uzmanı

ESP programını yönetir ve firmanın sahip olduğu müşteri veri tabanına e-posta iletişimi yapar. Web sitesine trafik çekmek için e-postaları hazırlayan, segmentasyon yapan ve e-postaları gönderen kişidir.

8- Facebook Reklamları Uzmanı

Markanın tanıtımını yapmak ve firmanın web sitesine trafik çekmek için yapılan Facebook reklamlarını yönetir.

9- Affiliate Uzmanı

Web sitesine trafik çekmek için firmanın gelir ortakları üzerinden yaptığı pazarlama faaliyetlerini yönetir.

10- UX Uzmanı:

Web sitesinde kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve site dönüşüm oranını arttırmak için çalışmalar yapan kişidir.

Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital Pazarlama Eğitimi

Bu pozisyonlara ek olarak dijital medya planlama, programatik reklamları yönetimi, Linkedin ve Instagram reklamları yönetimi gibi konularda da sektörde uzman kişilere talep bulunmaktadır.
Dijital pazarlama alanında kariyer yapmak için Olgu Şengül’den dijital pazarlama eğitimi alabilirsiniz.