Dijital pazarlama eğitimi nedir?

Dijital pazarlama eğitimi dijital medya, e-ticaret ve sosyal medya konularını işleyen ve gerek kariyer yapanların gerekse işletme sahiplerinin dijital pazarlama yeteneklerini arttırmayı hedefleyen bir kurstur. Günümüzde her sektörden her işletme sahibinin ve pazarlama yöneticisinin alması gereken bir eğitim durumundadır. Bu eğitimi almayan işletme sahipleri rekabette geri kalacaktır, çünkü insanlar dijital medyada vakit geçiriyor ve eğer bir işletme insanların karşısına bu medyada çıkmıyor ise o işletme var olmakta oldukça zorlanacaktır.

Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital pazarlama üzerine kurslar hangi konuları içerir

Dijital pazarlama konusu içinde pek çok uzmanlık alanını barındırır. Bunların en önemlileri sosyal medya pazarlama, e-ticaret yönetimi, e-posta pazarlama,  arama motoru reklamları (Google Adwords), arama motoru optimizasyonu (SEO), facebook reklamları, instagram reklamları, performans pazarlama, mobil pazarlama, görüntülü reklamlar, dijitalde ölçümleme (Google Analytics)  konularıdır.

Dijital pazarlama eğitimi Bahçeşehir

Bahçeşehir Üniversitesi’nin dijital pazarlama üzerine verdiği eğitim programıdır. Belirtilen dijital medya konularını içermekle birlikte marka iletişimi yönetiminde kariyer yapmak isteyenler için uygun olabilir. Bu eğitimi almak için lisans derecesi gereklidir, o nedenle özellikle üniversite okumamış işletme sahipleri için uygun bir eğitim değildir. Bahçeşehir üniversitesinini dijital pazarlama eğitimi ile ilgili bau.edu.tr sitesinde bilgiler mevcuttur.

Ücretsiz ve online dijital pazarlama eğitimi

Dijital pazarlama eğitimi üzerine verilen ücretsiz eğitimler de mevcuttur. Özellikle Google ve Facebook’un kendi platformlarında nasıl reklam verileceği ile ilgili faydalı eğitimleri bulunmaktadır. İlgili eğitimler doğal olarak tüm dijital pazarlama konularını kapsamakta yetersiz kalsa da günümüzün önemli reklam mecraları olan bu platformların dinamiklerini öğrenmek adına güzel eğitimlerdir. Bu eğitimleri almak için daha önce İngilizce bilgisi gerekliydi ancak şimdi Türkçe versiyonları da bulunmaktadır. Bu eğitimlerin isimleri Google Dijital Atölye ve Facebook Blueprint’tir. Online dijital pazarlama eğitimi konusunda Olgu Şengül’ün de online video eğitimi mevcuttur. Bilgi için udpegitimi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dijital pazarlama eğitimi İstanbul, İzmir ve Ankara

Türkiye’nin en büyük şehrilerinde verilen dijital medya eğitimleridir. İstanbul’da bu eğitimi alabileceğiniz en iyi kurs Olgu Şengül’ün verdiği 2 günlük dijital pazarlama eğitimidir. Özellikle işletme sahipleri, pazarlama müdürleri ve kariyerine yeni başlamış ancak kariyer değişikliği yapmak isteyen kişiler için en ideal eğitimdir. Sektörde ciddi referansları bulunan bu kursa katılmak dijitaldeki başarınız için hayatınızda atacağınız en büyük adım olacaktır. Olgu Şengül İzmir ve Ankara’da da dijital pazarlama kursları düzenlemektedir.

Dijital Pazarlama nedir?

Dijital pazarlama, firmanın dijital medyada ve web sitesi gibi sahip olduğu dijital varlıklarında yaptığı iletişim çalışmalarıdır. Dijital pazarlama stratejisi yaparken “Firmanın dijitalde var oluş nedeni nedir?” sorusunun cevabını verebilmemiz gerekir. Firmanın web sitesi sahibi olmasının ve dijital medyada çalışmalar yapacak olmasının amacı belli olmalıdır. Web sitesi sahibi olmanın pek çok amacı olabilir. Bu amaçların en önemlileri firmanın internette bulunabilir olması, firmanın tanıtımı, siteye ziyaretçi çekerek reklam geliri elde etme, üyelik toplama, ürün veya servis satışı yapılmasıdır. Şirketin dijital ortamda var olmasının bu amaçlardan hangisine hizmet ettiğini net olarak bilmek dijital pazarlama stratejimiz için oldukça önemlidir, zira çalışmalarımızın odağını ve ölçümleyeceğimiz en önemli anahtar performans göstergelerimizin (metriklerinizin) neler olacağını belirler. Örneğin “firmanın tanıtımı” şirketin dijitalde var oluşunun temel nedeni ise en önemli performans göstergeleri dijital pazarlama aktiviteleri sonucu dijital medyada edinilen erişim, web sitesine gelen ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntüleme sayısı olacaktır.

Dijital medyanın geleneksel medyaya göre en büyük avantajı kullanıcıların davranışlarıyla ilgili veri toplanmasına ve analiz yapılmasına olanak vermek olan online pazarlama çalışmalarında amaç hem marka bilinirliğini arttırmak hem de kullanıcıyı harekete geçirerek tıklama almak ve web sitesine ziyaretçi çekmektir. Dijital pazarlama aktiviteleri ile en ileri pazarlama teknolojileri kullanılarak hedef kitleye reklam gösterimi yapılır ve reklam ile etkileşime geçen kullanıcıların belirlenen işletme hedeflerini gerçekleştirmesi beklenir. Dijital pazarlama çalışmaları için üç önemli girdi bütçe, hedef kitle ve reklam içerikleridir (metin, görsel, video vs). Eldeki bu bilgiler ve çalışmalar kullanılarak dijital pazarlama aktiviteleri planlanabilir ve başlatılabilir.

Dijital pazarlama eğitimi ile öğrenebileceğiniz en önemli online pazarlama aktiviteleri arama motoru reklamları, arama motoru optimizasyonu, sosyal medya reklamları ve itibar yönetimi, display (görüntülü) reklamlar, programatik ve RTB, native (doğal) reklamlar, yeniden pazarlama (remarketing), satış ortaklığı (affiliate), mobil uygulama reklamları, oyun reklamları ve e-posta pazarlamadır. Bunlarla beraber içerik pazarlaması ve performans pazarlama da online pazarlama faaliyetlerinde kullanılan önemli tekniklerdir. Tüm dijital pazarlama aktivitelerinin sürekli test edilmesi ve optimize edilmesi bütçenin etkin harcanması için önemlidir.

Dijital pazarlama eğitimi Google

Google’ın dijital pazarlama üzerine verdiği eğitimdir. Google’ın ağırlıklı olarak Google Adwords platformunu tanıttığı bu eğitimlerde arama motoru reklamcılığı üzerine başlangıç seviyesinde faydalı bilgiler edinmek mümkündür. Google Digital Garage ismi verilen bu eğitimleri İngilizce alabilirsiniz.

Dijital pazarlama eğitimi İTÜ

İTÜ İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde verilen dijital pazarlama kursudur. Dijital ve Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı isimli bu eğitime katılmak için diploma fotokopisi, nüfuz cüzdanı ve iki adet  vesikalık fotoğraf istenmektedir. 6 hafta süren bu eğitim zamanı çok değerli işletme sahipleri için uygun bir eğitim olmamakla birlikte henüz öğrenim gören, bolca vakti olan, işe girerken uygulama bilgisinden çok İTÜ sertifikasının ismiyle mulakatı geçebileceğine inanan ve 3-4bin tl parası olan öğrenciler için uygundur. Bilgi için İTÜ’nün itu.edu.tr sitesi incelenebilir.

Dijital pazarlama okulu

Dijital pazarlama okulu dijital pazarlamanın alt konularında uzmanlardan eğitim verir. İstanbul’un yanı sıra İzmir ve Ankara’da da eğitimler düzenlemektedir. Ucuz olması nedeniyle kalabalık sınıflarda eğitim vermektedir.

Olgu Şengül Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital pazarlama kitabı yazarı Olgu Şengül tarafından verilen dijital pazarlama kursudur. Katılımcıları tarafından ciddi şekilde referans gösterilen bu eğitim 8 kişilik ferah sınıflarda ve U düzende verilir. Özellikle işletme sahipleri, pazarlama müdürleri ve kariyerine yön vermek isteyen bilinçli kişiler için ideal olan bu 2 günlük dijital pazarlama eğitimi ile katılımcıların piyasada fark yaratmaları ve rakiplerini geride bırakacak bilgilerle donanım sahibi olmaları hedeflenmiştir.

#1 Dijital Pazarlama Kitabının
İlk 3 Bölümünü Ücretsiz İndir

Dijital Pazarlama ve E-ticaret'in sırlarını keşfet!
Sosyal Medya, Google Adwords, SEO, Analytics, E-ticaret 
ve çok daha fazlası bu kitapta...
İlk 3 Bölümü Gönder
info@... ile başlayan e-posta adresi girmeyiniz.
Dijital Pazarlama Kitabı Olgu Şengül
close-link